Svěrkoš sestřelil Kladno, Huber zase Zlín.
Začátek zápasu na ostravských Bazalech obstarala kuriózní situace, když rozhodčí Kovařík poslal převléknout hráče Kladna, protože přijeli se sadou dresů, která se podobá těm ostravským. A protože kladenští přijeli pouze s jednou sadou dresů, museli vzít za vděk dresy ostravského Baníku. Na hřišti to tedy vypadalo tak, že proti sobě nastoupily dva týmy Baníku. Domácí v modro-bílých dresech a Kladno v modro-oranžových.
Baník kontroloval průběh hry
Utkání začalo před skvělou diváckou kulisou opatrně. Baník nastoupil s útočnou dvojicí Svěrkoš – Střihavka, na hrotu Kladna se představili Zachariáš se Šislerem. První možnost měli překvapivě Kladenští. Šisler z přímého kopu ze dvaceti metrů ohrozil branku, ale gólman Vašek i přes podklouznutí dokázal míč vyrazit.
V 19. minutě se do první příležitosti dostali domácí, když po chytrém pasu Lukeše za obranu zaběhl Svěrkoš a vystřelil. Jeho ránu však zablokoval kladenský bek. Hned tři minuty poté vystřelil Střihavka, ale jeho střelu vyrazil kladenský gólman na roh. Ve 24. minutě se do šance dostal Svěrkoš, ale z Markova centru hlavičkoval pouze vedle branky.
Baník i poté kontroloval průběh hry a nepouštěl Kladenské ke své brance. Až těsně před koncem prvního poločasu se přihlásili o slovo také hosté a opět ze standardní situace. Cigánkovu střelu z 22 metrů nadvakrát zkrotil gólman Vašek.
Rozhodl Svěrkoš
Na začátku druhého poločasu se do příležitosti dostával kladenský Zachariáš, ale byl včas zastaven Bolfem. Sporná situace přišla v 58. minutě, kdy se fanoušci Baníku dožadovali odpískání ruky po centru Střihavky, ale píšťalka rozhodčího zůstala němá. O pět minut později prověřil Vaška Dubský, ostravského gólmana však nepřekvapil.
V 69. minutě se do stoprocentní příležitosti dostal Střihavka, ale zblízka trefil jen gólmana Pavlíka.
O tři minuty později zakončil akci Lukeše kanonýr Svěrkoš, který si připsal první branku v letošní sezoně a rázně vykročil za obhajobou titulu krále střelců. Svěrkoš se nerozmýšlel a odražený míč poslal prudkou střelou do branky. Po vstřelení branky zvýšili hráči Kladna aktivitu a dostali se i do několika nadějných příležitostí. Největší šancí na vstřelení branky byly dvě střely, které v rychlém časovém sledu vyslal nejprve Zachariáš a poté Šilhan. Gólman Vašek musel vytáhnout vynikající zákrok, aby zabránil gólu. Poté již Baník kontroloval hru a nakonec se radoval ze tří zasloužených bodů.
Výměnu dresů Hřídel nepochopil
"Mužstvo vědělo, že může rozhodnout jedna akce, a to se nakonec i potvrdilo. V koncovce jsme se jinak nedokázali moc prosadit. Kladno mělo především dvě příležitosti po standardkách, tam nás výborně podržel Vašek," řekl na tiskovce domácí trenér Večeřa.
Kladenský trenér Martin Hřídel byl zklamaný. Jeho výběr přišel o cenný bod až v závěru. "Svým výkonem jsme neudělali ostudu. Velkou část jsme byli rovnocenným soupeřem, bohužel jsme měli krátký výpadek, kdy jsme přestali být nebezpeční. Tým, který patří na špici tabulky, to potrestal," řekl Hřídel. Dodal, že nepochopil, proč rozhodčí Kovařík nepřipustil hosty do zápasu v originálních modrých kladenských dresech. Domácí přitom nastoupili v bílo-modré kombinaci. "Vadila mu světlemodrá ramena, které má Baník, a my jsme měli tmavěmodré dresy. Ale spíše nás to povzbudilo než rozhodilo," vysmál se mu Hřídel.
Baník Ostrava - Kladno 1:0 (0:0)
Branka: 72. Svěrkoš. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Santarius. ŽK: Svěrkoš, Marek - Killar, Zachariáš, Pavlík, Šilhan. Diváci: 9245.
Ostrava: Vašek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Tchuř - Rajtoral, Marek, Lukeš, Lička (90. Metelka) - Svěrkoš (84. Mičola), Střihavka (76. Zeher). Trenér: Večeřa.
Kladno: Pavlík - Bartoš, Killar, Gross, Hajník - Dubský - Mašanský (60. Kabele), Šisler, Holub (75. Šilhan), Cigánek - Zachariáš (86. Farbák). Trenér: Hřídel.
Zlín – Jablonec
Fotbalisté Zlína prohráli v utkání 1. kola první fotbalové ligy s Jabloncem 0:1. Jedinou branku utkání vsítil jablonecký Huber, když se ve čtvrté minutě prosadil hlavou po rohovém kopu. Zlín se sice snažil o vyrovnání, v koncovce ale postrádal přesnost.
Trenér Jablonce František Komňacký sice nechal zatím jen na lavičce hlavní posilu Davida Lafatu, i bez něj ale vsadili hosté na útočný fotbal. První nebezpečnou akci po průniku Michálka ještě zastavil obránce Penner faulem před trestným územím. O dvě minuty později po rohovém kopu se dostal míč k volnému obránci Huberovi, jenž vstřelil hlavou svůj první ligový gól. Zlín obdržená branka nesrazila na kolena a snažil se otevřít hru.
V týmu Zlína se snažil o časté zakončení z větší vzdálenosti hlavně obránce Penner, který se poprvé mezi tyče trefil ale až těsně před koncem poločasu. Domácí se snažili také o křídelní hru, nebezpečím zaváněly zejména protiútoky Žůrka po levé straně, jeho centry ale většinou sbírali zadáci Jablonce. Nejslibněji vypadala křídelní akce ve 35. minutě, kdy ale na míč nabíhající Malár nedosáhl.
Po změně stran získal Zlín převahu a Jablonec zatáhl svou defenzivní síť až na vlastní polovinu hřiště. Proti přehuštěné obraně soupeře působili domácí fotbalisté hodně bezradně.
V 63. minutě mohl využít zaváhání hostujících obránců Šmahaj, jenž ale útočnou akci zakončil poněkud ukvapenou střelou nad branku. O šest minut později si na Pennerův centr naskočil Kroupa a jeho hlavička jen těsně minula tyč.
V 72. minutě po Žofčákově přímém kopu se Heskova hlavička otřela o břevno domácí branky. Ještě větší šanci zahodil o sedm minut později střídající Hloušek, který se po hrubce domácích zadáků dostal sám před brankáře Baránka a jeho přízemní střela skončila vedle. Na závěrečných osm minut se dostal na trávník i Lafata, jenž vyzkoušel pozorbnost Baránka střelou z dvaceti metrů. Góla sice nedal, tři body Jablonci už ale nikdo nevezme.
Komňacký připomněl loňské vítězství
"Rozhodla jediná standardní situace hned v úvodu zápasu. Po ní jsme inkasovali branku, která nás rozhodila," uvedl Mazura. Hodně procent nezdaru viděl ve špatné psychice. "Nevytvořili jsme si pořádnou šanci, z nákopů jsme mnoho nevytěžili. Na domácí tým je taková bilance špatná. Byli jsme hrozně hodní, chyběla nám agresivita, nevěřili jsme si," vypočítal Mazura všechny příčiny, které podle něj vedly k porážce Zlína.
Jeho protějšek František Komňacký byl mnohem spokojenější. "Tentokrát jsme odehráli lepší zápas než před rokem. Měli jsme několik solidních šancí a mohli jsme rozhodnout utkání dřív," srovnal obě vítězství trenér Jablonce František Komňacký. "Jsem s výkonem i výsledkem spokojený. Tým je nový a ještě máme hlavně v útoku dost nepřesností. Ale podali jsme vyzrálý výkon a hru jsme měli po většinu zápasu pod kontrolou. Hlavně jsme si poradili s dlouhými nákopy na Kroupu," dodal potěšeně.
FC Tescoma Zlín - FK Jablonec 97 0:1 (0:1)
Branka: 4. Huber. Rozhodčí: Makovička - Wilczek, Pelikán. ŽK: Vyskočil, Čelůstka - Hamouz. Diváci: 3189.
Zlín: Baránek - Čelůstka (81. Konečník), Kroča, Zbožínek, Penner - Malár (61. Baranayi), Šmahaj, Kóňa, Vyskočil - Žůrek (59. Bača), Kroupa. Trenér: Mazura.
Jabonec: Špit - Zábojník, Homola, Huber, Hamouz - Michálek (68. Hloušek), Loučka (90. Krejčí), Pavlík, Žofčák - Hesek (82. Lafata), Klapka. Trenér: Komňacký.