Hokej

Sportovců na selhání srdce umírá stále víc

Devatenáctiletý hokejista Alexej Čerepanov není zdaleka jediný, kdo zemřel přímo při zápase. Podobných tragédií je víc.

Když se Jaromír Jágr srazil s devatenáctiletým Alexejem Čerepanovem, tak mohl jen těžko tušit, že mladý talentovaný hráč za pár minut zemře.


Čerepanov ale není jediný vrcholový sportovec, kterého na ledě nebo trávníku zradilo srdce.

MUDr. Homolka: Příčin zástav srdce je několik

"U profesionálních sportovců jde většinou o srdeční selhání způsobené arytmií nebo zánětem srdečního svalu. Příčin je několik, tou nejčastější ale bývá nastoupení k zápasu se zdravotní indispozicí. Laicky řečeno, hráč nastoupí k zápasu například s teplotou nebo virózou," objasňuje nejčastější příčinu srdečního selhání u profesionálních sportovců MUDr. Pavel Homolka, vedoucí lékař Kliniky funkční diagnostiky v Brně, jednoho z pracovišť zaměřených na sportovní medicínu.

Tregédiím předejdou jen prevencí

Jak se tedy přibývání podobných tragédií bránit? Podle MUDr. Homolky je jediná cesta. "Pravidelná lékařská péče. Sportovci by měli být pod dohledem lékaře a nemusí to být ani klasický sportovní lékař. Důležité v tomto případě je, aby měli ke svému lékaři důvěru a pak to může být například obvodní lékař, ortoped... Jednou za rok by ale měl každý sportovec navštívit sportovního lékaře a absolvovat preventivní prohlídku," uzavírá lékař.


Podívejte se na další nešťastníky z řad sportovců


3. listopadu 2004 zemřel na zástavu srdce krátce po ligovém zápase lotyšský hokejista a reprezentant se zkušenostmi z NHL Sergej Žoltoks.

6. října 1998 zemřel také přímo na střídačce devětadvacetiletý hokejista Stephane Morin z Kanady. Ještě chvíli před tím v dresu Berlin Capitals proháněl po ledě soupeře.

25. července 1999
 na zástavu srdce zemřel na hřišti třiadvacetiletý rumunský fotbalista Stefan Vrabioru z prvoligového klubu Astra Ploješť. Později byl v jeho těle objeven anabolický steroid metandenon.

Smrti sportovců na hřišti se věnovaly i Střepiny


26. června 2003 jen pár minut po skončení semifinálového zápasu Poháru FIFA zemřel kamerunský fotbalista Marc-Vivien Foé, jenž v průběhu utkání zkolaboval. Pitva později ukázala, že Foé trpěl vrozenou srdeční vadou.

26. ledna 2004
 čtyřiadvacetiletý maďarský fotbalový útočník Miklós Fehér, který hrál za Benfiku Lisabon, zemřel na zástavu srdce jen necelé dvě hodiny poté, co se při ligovém zápasu zhroutil na hřišti.

27. října 2004
utkání brazilské fotbalové ligy poznamenala zástava srdce obránce Caetana Serginha, který zkolaboval přímo na hřišti.

28. srpna 2007
 dvaadvacetiletý španělský fotbalista Antonio Puerta z FC Sevilla podlehl po třech dnech srdečním problémům, kvůli nimž dvakrát zkolaboval během ligového utkání s Getafe.

29. prosince 2007
 v závěru utkání skotské fotbalové ligy zkolaboval kapitán Motherwellu Phil O'Donnell, při převozu do nemocnice pětatřicetiletý záložník zemřel. Pitva odhalila, že příčinou bylo selhání srdce.

pez, tn.cz / dv
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události