Sport

Čína chce při zahájení OH poručit větru a dešti

Čína chce při zahájení OH poručit větru a dešti

Zahájení olympiády má provázet déšť. Organizátoři ale chtějí, aby bylo hezky. A udělají pro to cokoli.

Meteorologové pro zahajovací ceremoniál olympijských her předpovídají téměř na padesát procent déšt. Pekingští představitelé se však rozhodli, že poručí nebesům a pomocí speciální technologie zajistí počasí bez deště a také čistý vzduch.

Pokusí se o nemožné

Číňané se nevzdávají a chtějí skutečně ovlivnit počasí. V podstatě mají dvě možnosti, jak dešťové srážky udržet pod kontrolou. Buď se pokusí déšť uměle vyvolat vypuštěním chemických látek do mraků, nebo využijí chladicí směs, která zmenší objem mraků a sníží tak pravděpodobnost deště.


Technologie s chladicí směsí byla už použita při jiných sportovních událostech a podle ruských vědců byla poměrně úspěšná. Odborníci tvrdí, že se jim déšť podařilo udržet pod kontrolou při olympiádě v Moskvě v roce 1980 i při Hrách dobré vůle v Petrohradě před 14 lety. Mnoho badatelů však o skutečném úspěchu těchto zásahů pochybuje. Je prý velmi obtížné posoudit, jaký vliv na déšť tyto technologie opravdu mají.

Nebojte se, vzkazuje Čína turistům

V pořadatelské zemi se také zvyšují bezpečnostní opatření. Je to reakce na pondělní bombový útok, během kterého zemřelo 16 policistů a dalších 16 jich bylo zraněno.
Zástupce šéfa čínského Úřadu pro turismus Tu Ťiang prohlásil, že takovéto události se odehrávají i jinde ve světě. Zároveň připustil, že bombový útok může mít na turisty psychologický dopad.


"Domnívám se, že se jedná o ojedinělý incident. V podstatě jsme bezpečná turistická země, pouze působíme negativním dojmem,“ vysvětlil Tu. „Chceme svoji pošramocenou pověst změnit stůj co stůj. Proto jsme vytvořili zcela nový propagační program. Práci v tomto směru ještě zintenzivníme a dokážeme lidem, že jsme bezpečnou zemí,“ doplnil Tu Ťiang.


Kromě nebezpečných teroristů může přítomné ohrožovat i nepříjemný smog.


Větší svoboda pro novináře

Čínští policisté mají zakázáno překážet zahraničním novinářům v jejich práci během olympiády v Pekingu. Úřady tak zřejmě chtějí světu ukázat svou dobrou vůli. Muži zákona nesmějí ani bránit protivládním projevům a zmínkám o zakázaném hnutí Fa-lun-kung a nezávislosti Tibetu. Nemohou ani zakrývat objektivy kamer a fotoaparátů a bránit novinářům v natáčení rozhovorů s bojovníky za lidská práva, majiteli znárodněné půdy, odvolanými úředníky a jinými kritiky režimu.


Místo toho, aby se strážci pořádku snažili takovým situacím zabránit, budou se soustředit na jejich řešení v případě, že nastanou. Jak to nakonec doopravdy bude, se ukáže již za pár dnů.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události