Sport

Pochodeň je v Pekingu, olympiáda začala fotbalem

Olympijský oheň dorazil ve středu do čínského Pekingu, hry odstartoval fotbalový turnaj žen. Při jeho zahájení nechyběla česká rozhodčí Dagmar Damková.

Ještě než na pekingském stadionu s názvem Ptačí hnízdo vzplane v pátek odpoledne středoevropského letního času olympijský oheň, zahájí svůj turnaj fotbalisté a fotbalistky. Čestnou úlohu otevřít program největšího sportovního svátku planety dostaly stejně jako před čtyřmi lety v Aténách ženské týmy a hned na úvod fanoušci sledovali bezbrankovou remízu souboj finalistek loňského světového šampionátu Němek s Brazilkami. Zápasy mužů ve skupinách jsou na programu ve čtvrtek.

Při zahájení Češka Damková

Současně se zápasem Němek s Brazilkami se hrály ještě další dva zápasy. Svou stopu v ženském fotbalovém turnaji zanechala i česká rozhodčí Dagmar Damková, která byla čtvrtým arbitrem při jednom ze zahajovacích duelů mezi Japonskem a Novým Zélandem. Zápas skončil remízou 2:2. Plzeňská sudí se účastní již svých druhých olympijských her. Ve třetím zápase, který měl začátek v 11 hod SEČ, porazily Kanaďanky fotbalistky Argentiny 2:1.

Obr Ming prvním poslem

Jásavé pokřiky, taneční choreografie a trička s nápisem "I love China". Lidé mávají vlajkami a pod portrétem komunistického vůdce Mao Ce-tunga zní hudba. Bezpečnostní opatření přitom viditelně vzrostla. Tak vypadá přijetí olympijského ohně na náměstí Nebeského klidu (Ťien-an-men), dva dny před začátkem Letních olympijských her v Pekingu. Olympijský oheň do města přinesl známý čínský basketbalista Jao Ming.

Policie zadržela demonstranty

Běh olympijské pochodně však provázely i protesty. Organizace Studenti za svobodný Tibet vyvěsila v blízkosti olympijského stadionu přezdívaného Ptačí hnízdo tibetské vlajky a transparenty s nápisy jako například "Svoboda Tibetu" a "Jeden svět, jeden sen: Svobodný Tibet". Jeden z nápisů byl v čínštině. Všichni čtyři cizí státní příslušníci, tři muži a jedna žena, byli zadrženi policií. Podle prohlášení na internetových stránkách organizace Studenti za svobodný Tibet (freetibet2008.org) se jednalo o Brita, Britku a dva americké státní příslušníky.

Novináři perzekuci tentokrát nepocítili

Skupina zahraničních novinářů se pak zúčastnila promítání filmu, který zaznamenal názory Tibeťanů na olympijské hry, sponzorovaný protibetskou organizací. Policie promítání nepřerušila. Podle bojovníků za lidská práva v Číně mohou být olympijské hry skvělou příležitostí k vyvíjení tlaku na pekingskou vládu. Otázku lidských práv a práv menšin žijících v Číně hodlá během své návštěvy na slavnostním zahájení zmínit i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země v současnosti předsedá Evropské unii.

Podívejte se, jak dopadli novináři, kteří v Číně točili boj o poslední lístky na OH:


Protesty proběhly po celém světě

XXIX. letní olympijské hry začínají už v pátek. Poslední tři dny před slavnostním zahajovacím ceremoniálem probíhá olympijská pochodeň Pekingem. Protesty provázely pochodeň i v evropských městech, zejména v Paříži a Londýně.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události