Sport

Messimu se splnil olympijský sen a hned skóroval

Argentinský fotbalista Lionel Messi byl připraven po vítězství Barcelony u arbitráže balit kufry, v zahajovací sestavě při prvním zápase svého týmu na hrách ale nechyběl.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA nejprve nařídila klubům, aby hráče do 23 let na hry pustily. Barcelona v případě Messiho, německé Schalke v případě Brazilce Rafinhy a Werder Brémy kvůli Diegovi ale nehodlaly ustoupit.

Messi se uvedl gólem

Schalke dokonce hráči pohrozilo soudem a pokutou 25 tisíc euro (asi 600 tisíc korun) za každý den absence v klubu. Přesto se Rafinha i Diego objevili v sestavě Brazílie při prvním zápase olympijského turnaje.


Jako poslední se dočkal kontaktu s vysněným pekingským trávníkem Messi, který s číslem 15 nechyběl v základní sestavě Argentiny v zápase proti Pobřeží slonoviny. Utkání mělo výkop ve 13.45 hod. SEČ. Messi se před diváky v Číně předvedl v nejlepším světle, když ve 43. minutě otevřel skóre.

Messi Barcu chápe, žádá ale také pochopení

Barcelona a Schalke se kvůli svým hráčům odvolaly k Mezinárodní sportovní arbitráži CAS společně ještě s Werderem Brémy. K nelibosti předsedy FIFA Seppa Blattera se svou žádostí uspěly, fotbalisté na start v Pekingu nárok nemají. Zpráva na dálku rozesmutnila především „nového Maradonu“ Messiho, pro nějž byl start na olympiádě velkým snem. Sám hráč ale prokázal velkou míru pokory, když prohlásil, že jednání katalánského klubu chápe.


„Chci už mít hlavně jasno,“ prohlásil jednadvacetiletý borec. „Postoj klubu ale chápu, čeká nás v sezoně hodně zápasů. Barcelona si trvá na svém, já tomu rozumím a věřím, že má pravdu,“ vyznal se Messi, ale zároveň s výtkou dodal: “Také si ale myslím, že by oni měli pochopit můj sen zahrát si na olympiádě.“

Laporta: Nebudeme mu bránit

Jeho slova, zdá se, padla na úrodnou půdu. Prezident katalánského klubu Joan Laporta totiž pro server ESPNdeportes prohlásil, že nebude Messimu v účasti na olympijském turnaji bránit. Rozhodující slovo v celé kauze měl podle Laporty nový trenér španělského klubu Pepé Guardiola.


„Je to trenér Guardiola, kdo je zodpovědný za konečné rozhodnutí. On ale moc dobře ví, jak důležitý je pro Messiho olympijský turnaj,“ řekl Laporta s tím, že středeční rozhodnutí mezinárodní arbitráže CAS není vítězstvím Barcelony. „Nemohu tvrdit, že jsme zvítězili, protože neexistuje žádný vítěz nebo poražený. Důležité je, aby se stanovil precedens do budoucna.“

Rozhodnutí Joana Laporty podpořili také sportovní ředitel Txiki Begiristain a trenér Joseph Guardiola, kteří nechali Messiho reprezentovat Argentinu v Pekingu.

Za Messiho se postavil i předseda MOV

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge podpořil šéfa Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Seppa Blatter. Oba apelovali na evropské kluby, aby nechaly své hráče na olympiádě hrát.


"Mezinárodní olympijský výbor se přiklání k panu Blatterovi. Chceme, aby byl fotbalový turnaj na olympiádě co nejkvalitnější," prohlásil Rogge.


"Žádám kluby, aby nechaly hráče startovat na olympiádě. Nechte je splnit si svůj sen,“ dodal. Pochválil přístup AC Milán, který pro olympiádu v Pekingu uvolnil hvězdného Ronaldinha. "Respektujte olympijské příměří po dobu her," zakončil výzvou ke klubům šéf MOV.

dfk, jpz, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události