Sport

Jaká byla olympiáda v Aténách v roce 2004?

Jak se vzpomíná na olympiádu v Aténách? Kdo z Čechů tehdy uspěl? Pro koho to bylo poslední vystoupení pod olympijskými kruhy?

Na zahájení olympiády v roce 2004 se všichni netrpělivě těšili. Když se pak slavnostní ceremoniál rozběhl, propuklo hotové šílenství a přítomní fandové dávali najevo, jak moc si slavostní okamžik užívají. U televizních obrazovek sledovalo úvodní představení a následující sportovní klání dohromady více než čtyři miliardy diváků. A ještě o něco vyšší číslo se očekává na hrách v Číně, kde už v pátek poprvé vzplane olympijský oheň.


Českých olympioniků jelo do Atén 142, medailí přivezli osm

Na cestu do Atén se před čtyřmi lety vydalo 142 sportovců. Ve výpravě tedy bylo o osm sportovců více, než je tomu letos. V celkovém součtu přivezli čeští olympionici osm medailí. Jednu zlatou, tři stříbrné a čtyři bronzové. Kromě medailových umístění zůstala řada českých sportovců těsně pod stupni vítězů, ale také hluboko v poli poražených.

Kdo na olympiádě v Aténách zazářil?

Jasnou jedničkou byl Roman Šebrle. Desetibojař stanul na stupních vítěžů úplně nejvýše a na krk si pověsil zlatou olympijskou medaili.


"Jsem strašně šťastný! Olympiáda je nejvíc, co bych mohl vyhrát," smál se před čtyřmi lety spokojený Roman Šebrle. Pro českou výpravu to bylo první a zároveň poslední prvenství na OH 2004 v Aténách. V napínavém souboji porazil Američana Bryana Claye i Dmitrije Karpova z Kazachstánu.

Stříbrní… a bronzoví

Stříbrné medaile přivezli z Atén Lenka Šmídová, která ji získala v jachtingu, ve sportovní střelbě uspěla Lenka Hyková-Marušková. Třetí ze stříbrných medailí přivezla párová čtyřka ve složení Kopřiva, Karas, Hanák a Jirka. Z bronzových medailí se radovali výškař Jaroslav Bába, za střelbu ze vzduchové pušky získala medaili Kateřina Emmons. Uspěl i moderní pětibojař Libor Capalini a ve vodním slalomu si olympijský kov vyjeli i Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem.

Jedno velké olympijské loučení

Jan Železný, legendární český oštěpař, na hrách v Aténách zakončil svoji dlouholetou a veleúspěšnou olympijskou kariéru. Několikanásobný rekordman, kterého mnozí považují za nejlepšího oštěpaře všech dob sice nestanul na stupních vítězů, ale i deváte místo nebylo špatnou tečkou.


Železný se během své úspěšné kariéry stal třikrát olympijským vítězem. Triumfoval v letech 1992, 1996 a 2000. Z olympiády má i stříbrnou medaili, kterou získal na svých vůbec prvních hrách v roce 1988 v Soulu. Po olympiádě soutěžil Železný už jen dva roky a v říjnu 2006 oznámil konec sportovní kariéry.

Jan Pavlíček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události