Sport

Tady ve 14:08 začaly olympijské hry

Tady ve 14:08 začaly olympijské hry
Zdroj: tn.cz

Architekti se na Číně pořádně vyřádili, k vidění jsou vskutku netradiční kousky.

Olympijské hry se budou odehrávat celkem na 37 sportovištích. Některá jsou úplně nová, některá jen zrenovovaná. Podívejte se na ty nejluxusnější z nich.
Ptačí hnízdo


Zdroj: tn.cz


Nejzářivější stavbou, kde se bude hrát letošní olympiáda, je bezesporu Ptačí hnízdo (nebo-li Olympijský stadion v Pekingu).


Svůj název získal díky kovovým nosníkům, které se složitě proplétají a překrývají betonovou konstrukci tribun, čímž tvoří téměř umělecké dílo. Stadion byl definitivně hotov v březnu 2008 a už v dubnu se na něm konal závod chodců. Na olympijských hrách se na něm budou konat soutěže v atletice a fotbal, kromě toho také dostal privilegium zahajovacího i závěrečného ceremoniálu.


A není divu, největší architektonická chlouba olympiády, která hraje všemi barvami, na vás zapůsobí, poskytne vám nezapomenutelný zážitek. Impozantní stavba, která pojme 91 tisíc diváků, stála přibližně 8 miliard korun.


Water Cube (Národní stadion vodních sportů)Dalším zajímavým dílem je Water Cube čili Vodní kostka. Jak už název napovídá, jedná se o plaveckou halu, v níž si to mezi sebou rozdá plavecká elita světa.


Na této velkolepé stavbě pracovala skupina australských a čínských vědců, kteří navrhli obalit kovovou konstrukci zvláštními plastovými bublinami. Ty tam ovšem nejsou jenom pro ozdobu, mají chránit halu před korozí. Nejkrásněji bude Vodní kostka vypadat večer, kdy se má rozzářit modrou barvou. Náklady na její stavbu byly podstatně nižší než u Ptačího hnízda, zde vystačilo “pouhých" 2,75 milirady korun. Dovnitř se najednou vejde zhruba 17 tisíc lidí.


Wu – kche – sung (Olympijská basketbalová hala)Na své si přijdou i fandové basketbalu. Většina zápasů se totiž odehraje na novém stadionu Wu - kche - Sung. Stadion vypadá, jako by byl celý pokrytý bambusem, a vejde se na něj 18 tisíc lidí. Odehrají se na něm všechna basketbalová utkání, v jejím těsném okolí se navíc nachází i baseballový svatostánek.


Hala pekingské univerzityNejvíc flexibilním stadionem je Hala pekingské univerzity. Ta může být upravena pro potřeby házené, badmintonu, volejbalu i basketbalu. Během olympijských her tak bude prakticky neustále využitá. Návštěvníků se tam vejde celkem osm tisíc - šest tisíc sedaček je stálých, zbylé dva tisíce jsou namontovány dočasně.


Velodrom Lao-ShanNesmíme zapomenout zmínit také Velodrom Lao-Shan. Moderní stadion, na kterém budou probíhat závody v cyklistice, je poměrně nové dílo a patří vůbec k nejlepším cyklistickým halám. Její kapacita je však pouhých šest tisíc míst.

hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události