Sport

Emmons bude bojovat o medaili

Zacinká pro střelkyni Emmons medaile? Jak se popere cyklista Kreuziger s těžkou tratí v hromadném závodě? Odpovědi vám prozradí sobotní program OH.

Zahajovací finálovou soutěží her je vzduchová puška na deset metrů. A shodou okolností se jedná o výstavní disciplínu české střelkyně Kateřiny Emmons. Před čtyřmi lety byla pohledná sportovkyně vůbec první, kdo pro Českou republiku získal medaili právě v této disciplíně. Tehdy to byl bronz.


V Pekingu může být Emmons dokonce ještě smělejší, protože při olympijské generálce vyhrála Světový pohár, takže formu bezpochyby má. Největšími soupeřkami  jí budou obhájkyně zlata z Atén Číňanka Tu Li či její krajanka Jing-chuej Čao. Silné budou také Jelena Kuzněcovová z Uzbekistánu, Kazaška Olga Dovgunová, Ruska Ljubov Galkinová či velká německá soupeřka Sonja Pfeilschifterová. Finále je na programu v sobotu od 4:20 SELČ.

Kreuziger, novodobý dobyvatel Velké čínské zdi

Nejenom cyklisté jsou jistě zvědaví, jak si při své olympijské premiéře povede třináctý muž letošní Tour de France, Roman Kreuziger. Ohromný talent české cyklistiky si netroufá odhadovat svůj výsledek. „Jednodenní závod je loterií, která může přinést jak skvělý výsledek, tak výbuch," komentoval Kreuziger svoje šance na úspěch.


Cyklistický závod s hromadným startem povede atraktivními místy spojenými s čínskou historií. Na trasu dlouhou 245 kilometrů odstartují cyklisté nedaleko náměstí Nebeského klidu a kolem Zakázaného města zamíří k Velké čínské zdi. Po 70 km u ní čeká jezdce sedm okruhů a na každém z nich stoupání s převýšením kolem 300 metrů.


„Bude důležité, jak se kdo bude cítit. Pokud někdo nebude mít svůj den, tak to po dvou kolech na okruhu zabalí. Ten kopec je určitě o tom, jestli má člověk tah, nebo ne. Rozhodne se až v závěru a prostě vyhraje ten nejlepší,“ komentoval profil trati Kreuziger.


Závod, který je označován jako nejtěžší v olympijské historii, začíná v 5:00 SELČ.

Synka a Knapkovou čekají rozjížďkÿ

Program se naplno rozběhne i v olympijském veslařském kanále, kde budou chtít postoupit z rozjížděk české medailové naděje, skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková.


V případě Synka by bylo velkým překvapením, kdyby nezískal žádnou z medailí. Vždyť na loňském MS v Mnichově nestačil pouze na Maheho Drysdalea z Nového Zélandu. Aspirantem na zlatou medaili je i úřadující olympijský vítěz Nor Olaf Tufte. "Kandidátů je ale více. Bude záležet na konkrétních podmínkách, ale vyhrát může klidně pět skifařů," řekl Synek, který letos počtvrté v kariéře vyhrál Světový pohár.


Mezi tři nejlepší skifařky planety by se chtěla zařadit jeho kolegyně Miroslava Knapková, dvojnásobná vicemistryně světa. Věčně druhá Knapková by chtěla konečně porazit běloruský parník, trojnásobnou mistryni světa Jekatěrinu Chodotovičovou-Karstenovou. Jenže podle mnohých zvítězí, i když pojede po souši.  "Spokojená ale budu s každou medailí. Přece jen nejsem žádná sběratelka, moc jsem jich ještě nezískala," řekla Knapková. Oba dva čekají od 7:50 SELČ rozjížďky.

Češky se pokusí o zázrak

Ostrý start do olympijského turnaje čeká české basketbalistky, jediného zástupce České republiky v týmových sportech. Jejich soupeřkami nebude nikdo jiný než superfavoritky z USA, se kterými se střetnou od 14:00 SELČ. Američanky zdolaly český tým i před čtyřmi lety v Aténách. Po vyrovnané první polovině duelu nakonec celek USA vyhrál 80:61.


"Nechceme prohrát s nikým, ale pokud mám být realista, tak by musely Američanky hrát hodně špatně a my hodně dobře, abychom uspěli," řekl český trenér.


jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události