Sport

Gruzie možná odstoupí z olympiády

Kvůli situaci kolem Jižní Osetie gruzínský olympijský výbor zvažuje odstoupení gruzínských sportovců z her v Pekingu.

"Ještě nevíme, co se stane, ale diskutujeme o tom. Bude to rozhodnutí prezidenta země (Michaila Saakašviliho)," řekl mluvčí Gruzínského olympijského výboru. Gruzínská výprava v Pekingu má 35 členů. 


Rusko v sobotu bombardovalo několik cílů na gruzínském území. Posledním útokem bylo bombardování ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan, které však minulo svůj cíl.

Prohlášení vydali i gruzínští sportovci

"Tento samovolný akt agresivity rozpoutal po celém území Gruzie válku. Voláme proto směrem k mezinárodním organizacím, aby Rusku daly najevo, že vniknutí a bombardování jiného státu je ve 21. století neakceptovatelné," přidali sportovci v prohlášení.

Válečné boje pokračují

Boje mezi gruzínskými vojáky a separatisty v Jižní Osetii, která začaly ve čtvrtek, dál pokračují s ruskou účastí. Podle ruského velvyslance v Gruzii Vjačeslava Kovalenka dosáhl počet civilních obětí bojů v jihoosetském správním centru 2000.


Jižní Osetie je autonomní republikou pod správou Gruzie. Po válce v 90. letech minulého století však vyhlásila nezávislost a fakticky kontroluje větší část svého území. Nezávislost se ale nedočkala mezinárodního uznání. Jižní Osetie je politicky a finančně podporována Ruskem, zatímco Gruzie se orientuje směrem na Západ a usiluje o začlenění do NATO.

rk, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události