Sport

"Herečka" Thanuová se nepředstaví na olympiádě

Mezinárodní olympijský výbor zakázal řecké dopingové hříšnici Thanuové start na pekingských hrách.

Příběh Ekatirini Thanuové jako by vyšel z béčkového amerického filmu. Odehrál se před čtyřmi lety na olympiádě v Aténách, ale jeho následky nese sportovkyně dodnes.

V hlavních rolích řeckého akčního filmu se představili Thanuová a Kenteris

Co se tehdy přesně stalo? Dopingová hříšnice, jak byla Řekyně nazvána v úvodu článku, je vlastně nesprávné označení. Užití nepovolených prostředků jí vlastně ani nebylo prokázáno. Nejspíš by se tak stalo, když by se dostavila k dopingové kontrole, kterou se jí "podařilo" zmeškat velmi bizarním způsobem.


Společně se svým sprinterským reprezentačním kolegou Konstantinosem Kenterisem totiž nafingovala motocyklovou nehodu. Tato situace byla vyřešena dle antidopingových regulí. Nedostavení se k dopingové kontrole = dvouletý zákaz sportovní činnosti.

Za nečestnou hru musí pykat

V roce pekingských her, tedy v době, kdy už Thanuové dávno vypršel trest, si sprinterka vybojovala účast na asijských hrách splněním B limitu při červnových závodech na Krétě.  Řecká atletická federace atletku navzdory dopingové minulosti na hry nominovala.


O její účasti v Pekingu však musela rozhodnout disciplinární komise MOV, jehož vedení už před čtyřmi lety v Aténách prohlásilo, že o účasti Thanuové na budoucích hrách bude muset jednat.


Tříčlená komise, která o osudu atletky jednala od čtvrtka, v sobotu vyřknula verdikt, v němž doporučila zakázat Thanuové start v Pekingu.


"Rozhodnutí je jasným signálem, že podle morálního kodexu olympijského výboru tento případ zostudil celé olympijské hnutí," citovala agentura Reuters mluvčí MOV Giselle Davisovou.

Zkusí to Thanuová ve filmu?

Někdejší stříbrná medailistka z mistrovství světa v běhu na 100 m, tak může na svůj start na olympijských hrách zapomenout. V tuto chvíli už asi třiatřicetiletá Thanuová tedy přemýšlí o budoucí kariéře. Může to zkusit třeba na filmovém plátně. Otázka je, jestli uspěje, protože při své herecké premiéře příliš úspěšná nebyla.   

Jaromír Vlček, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události