Sport

Připlují Česku po vodě další cenné kovy?

Připlují Česku po vodě další cenné kovy?
Zdroj: tn.cz

Zlato by mohli atakovat Hilgertová, Synek i Knapková.

Po prvních dvou dnech si čeští sportovci připsali hned dva zlaté triumfy. Krásné skóre. Navíc medailové žně by mohly pokračovat i nadále. V záloze totiž máme hned několik vodáckých nadějí, které by mohly přinést další velké úspěchy.

Hilgertová: Ať už to začne!

Už ve středu v 9:40 SEČ se v akci představí velezkušená slalomářka Štěpánka Hilgertová. Vlajkonoška naší výpravy se účastní už své páté olympiády a její ambice jsou opět jen ty nejvyšší. “Mezi největší favoritky mě nikdo řadit nebude,“ říkala však těsně před odletem do Pekingu. A pravda je, že lehké to mít nebude. Limitovat ji může bolavé rameno, které jakžtakž vyléčila až tento týden.


"V extrémní poloze rameno ještě bolí, ale do té se nedostávám. Myslím, že včera na tréninku mi to šlo," pochválila se a dodala: “Cítím se dobře, už ať to začne!" Co se týče aktuální formy svých největších soupeřek, Hilgertová zůstává opatrná. "Jsou na tom zhruba stejně jako já. Některá jízda jim vyjde, až si říkám: Takhle jestli pojedou, tak to bude těžký. Potom je ale vidím, jak jsou úplně vedle," krčí rameny. Doufejme, že “úplně vedle“ budou i při samotném závodu...

Favorizovaní skifaři? Synek s Knapkovou

Dalšími horkými adepty na medaili jsou skifaři: Ondřej Synek a Miroslava Knapková. Prvně jmenovaný svou sílu ukázal hned v osmifinále, kdy v rozjížďce suverénně ujel svým soupeřům a pohodlně si dojel pro postup do čtvrtfinále. I tam bez potíží zvítězil – na čtvrté, tedy první nepostupové, místo měl náskok celých 15 vteřin. Pokud uspěje i ve středu, finálová účast ho nemine.A totéž se dá čekat i od Miroslavy Knapkové. Brněnská rodačka sice největší favoritkou na zlato není, tou je běloruská legenda Jekatěrina Karotenová, i tak se však od české závodnice dají čekat velké věci. Po splnění osmifinálové povinnosti také ona hladce prošla přes čtvrtfinále, když ve své rozjížďce jasně dominovala. Druhá Francouzka Balmaryová za ní zaostala o sedm vteřin, což už o něčem vypovídá.


Z druhé vlny útočí Volf se Štěpánkem


Medailovou naději máme i mezi deblkanoisty, kde by se měla blýsknout dvojice Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. Obhájci bronzu z Atén platí za sehrané duo, které žádný tlak jen tak nerozhází. To ostatně potvrzuje i jejich spor se Slovákem Martikánem, o němž se můžete více dočíst zde.
"Natrénovali jsme dobře vytrvalost, cítíme se v dobré pohodě," řekl optimisticky před odletem do Pekingu háček Volf. "Jediné mínus je, že v Česku nikde není tak těžká voda, abychom se na ní mohli ještě víc najezdit," podotýká vzápětí. Jestli se tento fakt negativně projeví, to se uvidí ve středu, kdy Volfa se Štěpánkem čeká vstup do kvalifikace. A kdo je podle nich největším adeptem na zisk zlata? Slovenští bratři Hoschornerovi. "Nikdo ale nemá předem nic jasné, ani ti 'Hochšíci'," poznamenal Volf, který k úhlavním rivalům řadí také Italy, Číňany, Francouze a Němce...


Ježek má životní formu. Přetaví ji v medaili?


Před rokem znal vodního slalomáře Stanislava Ježka jen málokdo, to by se však mohlo již brzy změnit. Ježek má totiž za sebou fantastickou sezonu, jež ho definitivně vrhla mezi českou sportovní elitu. “Vím, že jsem schopný jezdit stejně dobře jako ti úplně nejlepší. Ale jestli se mi to povede zrovna v Pekingu, to se uvidí až při samotném závodě,“ říká nevzrušeně aktuální vicemistr Evropy.Na rozdíl od Volfa se Štěpánkem on už má v Pekingu první závod za sebou. A vyšel mu na výbornou. Ve čtvrtfinále obsadil mezi šestnácti kanoisty slušné čtvrté místo, navíc v úvodní rozjížďce jej porazil pouze olympijský vítěz z Atlanty Michal Martikán, největší adept na zlato. Jednatřicetiletý Čech v součtu obou jízd porazil i olympijského vítěze Tonyho Estangueta z Francie, jenž skončil šestý. Nechá ho za sebou i v konečném zúčtování?


Šmídová na stupeň vítězů tentokrát nemyslí


Možná se divíte, jak málo je zatím slyšet o ambicích zřejmě nejkrásnější české sportovkyně současnosti, jachtařky Lenky Šmídové. Majitelka stříbra z Atén je stále ve výtečné formě, na cennou “placku“ však tentokrát nepomýšlí. "Přestoupila jsem na jinou disciplinu, teprve před rokem jsem začala s úplně novou kosatnicí, takže pro nás je úspěch už jen to, že jsme se na olympiádu dostaly," říká skromně Šmídová, jejíž spolujachtařkou je mladičká Lenka Mrzílková.


I když ale cíle sympatického páru nepatří mezi nejvyšší, hned úvod závodu třídy 470 se jim povedl na výbornou. Po dvou jízdách jim patří skvělá čtvrtá pozice. Na prvních dvou příčkách se nachází posádky Nizozemska a Austrálie, třetí místo okupují Španělky.


hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události