Fotbal

Fotbalista dostal odškodné 132 milionů!

Ve Velké Británii bylo vyplaceno nejvyšší odškodné v historii fotbalu.

Třiadvacetiletý fotbalista Ben Collett měl šanci stát se profesionálním fotbalistou. Od devíti let hrál za mládežnické týmy Manchesteru United a v roce 2003 dokonce se svým týmem vyhrál mládežnický FA Cup a byl vyhlášen nejlepším mladým anglickým fotbalistou roku. Pak ale přišel okamžik, na který by všichni zúčastnění nejraději zapomněli.

Jeden skluz ukončil kariéru

V květnu roku 2003 nastoupil Collett ke svému prvnímu utkání za rezervní tým Manchesteru United. Konečně se dočkal momentu na který čekal celý život. A hvězdná kariéra se rýsovala za obzorem, stačilo jen chytit šanci za pačesy. Ale v utkání se stalo to, s čím nikdo nepočítal. Hráč Middlesbrough Gary Smith nevybíravým zákrokem zlomil Collettovi nohu na dvou místech. Zákrok byl klubem i samotným Smithem posouzen jako nepřiměřený a celá věc se tak musel řešit u soudu.


Při soudních přelíčeních byl přítomen i Sir Alex Ferguson, trenér Manchesteru United, který o Collettovi uvedl: "Věděl jsem, že ten kluk je velmi cílevědomý a pracoval vždy naplno. To jsou vlastnosti, které musí hráč mít, aby se prosadil.“ Jeho slova potvrzuje i fakt, že Collett v roce 1993 vyhrál mládežnický FA Cup po boku hráčů Beckhama, Giggse a Scholese, kteří se stali legendami zelených trávníků.

Velký balík peněz

Při výpočtu obnosu peněz, který měl Collett obdržet, vzal soud v potaz, že by hráč bral 13 tisíc liber týdně. Kdyby hrál do 35 let tak by si celkem vydělal 16 milionů liber (492 milionů Kč). Soud proto Collettovi přiznal zhruba čtvrtinu této částky, tedy 4,3 milionu liber (132 milionů Kč). Tak vysoké odškodné nebylo za zničení kariéry nikdy vyplaceno. "Výše odškodného reflektuje jeho talent a potenciál. Před zraněním byl jedním z nejperspektivnějších anglických fotbalistů. Ben by určitě mnohem radši tuto sumu vydělal jako profesionální fotbalista,“ uvedl Collettův právník Jan Levinson.

hrc, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události