Sport

Zahájení olympiády provázela řada klamů!

Zahájení olympiády provázela řada klamů!

Velkolepý ceremoniál utrpěl těžkou ránu. Číňané podváděli!

Páteční ceremoniál, jenž slavnostně zahájil letní olympijské hry v Pekingu, byl opravdu skvostný. Nádherná souhra barev a efektů dala vzniknout krásné podívané, kterou u obrazovek sledovaly miliardy lidí po celém světě. Jenže řada z nich je nyní po právu znechucena. Číňané totiž podváděli.

Falešný ohňostroj...

Vůbec největší obdiv a uznání si pořadatelé získali díky monstróznímu ohňostroji, který na několik minut rozzářil nebe nad Pekingem. Jenže tak úplná pravda to nebyla. Čínští organizátoři se totiž rozhodli oklamat lidi počítačovou grafikou! Informaci přinesl londýnský deník Telegraph.


Trik byl podle Pekingského organizačního výboru použit z bezpečnostních důvodů. Snímání celého ohňostroje prostřednictvím helikoptéry bylo příliš nebezpečné, a proto byla jeho část do vysílání vložena pomocí počítače.


"Záběry byly i přes veškeré snahy grafiků trochu světlejší než skutečný ohňostroj, ale publikum si myslelo, že vše je natáčeno živě,“ přiznal Kao Siao-lung, šéf týmu, jenž zabezpečoval vizuální efekty.


A to nebyl jediný jeho "prohřešek." Organizátoři totiž přiznali, že si při přímém televizním přenosu pomohli i předtočenými obrázky. Některé části dokonale sladěné choreografie ohňostroje, za který si pořadatelská země vysloužila velké uznání, byly natočené předem.


...i samotní lidé!

Ještě ostudnější fakt vyšel na světlo o pár hodin později. Čínská dívenka, která během zahajovacího ceremoniálu zazpívala emotivní Ódu na vlast, byla dublérka zpívající z playbacku! Důvod? Pravá zpěvačka prý nebyla dost hezká, aby mohla Čínu reprezentovat…


"Chtěli jsme vyslat světu co nejlepší obrázek, mysleli jsme na to, co bude pro národ nejlepší," řekl hudební režisér ceremoniálu Čchen Čchi-kang v rozhovoru pro čínskou televizi. Jeho vyjádření se poté objevilo i na tamních internetových stránkách, podle očekávání ale bylo brzy zcenzurováno. Poté zmizelo dokonce úplně.Několik čínských médií ihned přispěchalo s výchvalným portrétem devítileté "podvodnice" Lin Miao-kche, zatímco o skutečné zpěvačce Jang Pchej-i nepadlo ani slovo. Údajně proto, že je mírně při těle a má křivé zuby.


"Byla to otázka národního zájmu. Dítě musí vypadat dobře před kamerou, být přesvědčivé," trvá na svém rozhodnutí skladatel Čchen a ihned dodává: "Z hlasového hlediska je Jang Pchej-i ovšem naprosto dokonalá.“

Rogge: Sportovci, doping ani podvod na hry nepatří!

Ještě smutnější je na celé věci to, že skladatel Čchen je v celé záležitosti víceméně nevinně. Jednal totiž na popud jednoho z nejvyšších představitelů komunistické Číny. "Řekl nám, že vzhled dívenky je problém, který je třeba vyřešit. Tak jsme ho vyřešili," přiznal známý hudebník.


Jako v černém snu si z toho všeho musí připadat předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Jeho slova, že sportovci, doping ani podvody na hry nepatří, které vyřkl celému světu na závěr ceremoniálu, nyní vypadají spíše jako špatný vtip.


Zhnuseni jsou celou kauzou i sami Číňané. "Je to jako facka skutečné zpěvačce i lidem, kteří ji poslouchali," uvedl anonym na čínských internetových stránkách.


hum, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události