Sport

Čeští plavci mohou Phelpsovi akorát závidět

Čeští plavci mohou Phelpsovi akorát závidět
Zdroj: tn.cz

V olympijském bazénu padá jeden rekord za druhým. Ale kde jsou čeští plavci?

Výprava bazénových plavců, která zastupuje na olympiádě Českou republiku, zatím prohrává rozdílem třídy. Zatímco Phelps vyhlásil útok na osm zlatých medailí, osm českých plavců by se spokojilo alespoň s jedním plaveckým finále.

Svoboda, Verner, Jedlička... marná snaha pánové

První den plaveckých soutěží bojoval o postup z rozplavby Květoslav Svoboda, ale jeho snaha byla marná. Další český plavec, který se ponořil do pekingských vod, byl kraulař Martin Verner. Tomu se sice podařilo zaplavat český rekord na sto metrů volný způsob, ale jeho životní výkon nestačil ani na postup do semifinále. Na tomto příkladu je vidět, jak se našim plavcům stále více vzdaluje světová špička. Ani špičkový výkon na hranici možností totiž nestačí na postup do semifinálové rozplavby olympijských her.


Ještě dále k postupu měla česká plavecká jednička - prsař Jiří Jedlička. Muž, který byl v loňském roce vyhlášen nejlepším českým plavcem uplynulé sezony, skončil na trati 200 metrů prsa až na 41. místě.

Kde je Málek, když ho potřebujete?

Čeští plavečtí fanoušci s nostalgií vzpomínají na bazénového démona Daniela Málka, který na olympiádě v Sydney překvapil dvěma pátými místy. Navíc byl schopen se pravidelně dostávat do nejlepší evropské desítky. Jenže 35 let už je na plaveckého sprintera pokročilý plavecký důchod a plavky hodlá pověsit na hřebík.

Jak z toho ven?


Bylo by více než pošetilé spoléhat na bájné rytíře, a proto je třeba hledat reálné scénáře, jak se dostat z plavecké krize. Změnou k lepšímu by mohlo být jmenování Jiřího Kyněry do funkce reprezentačního trenéra. Znojemský kouč chce nastartovat změnu v systému českého plavání tak, aby se vrátilo do evropské špičky.

Kyněra: Je to i o penězích

"Talenty musíme najít, ale dostatečně je i motivovat. Je to i o penězích," uvedl kouč. Právě finanční ohodnocení reprezentantů by mohlo podle něj tuzemské plavání pozvednout. Exkluzivní společnost reprezentantů, olympioniků a minimálně semifinalistů na vrcholných akcích by dostávala měsíční apanáž a nemusela plnit limity. "Měli by absolutní zelenou," vysvětlil Kyněra.

Závodníky si musíme hýčkat

"České plavání bude vždy o jednotlivcích a takové závodníky si budeme muset hýčkat," plánoval. Chce jim zajistit i kvalitní lékařské, masérské, biochemické či fyzioterapeutické zabezpečení. Jako svazový funkcionář je připraven prosadit své názory v nejužším vedení svazu.

Hlaváčková by chtěla dramatickou změnu

Podle mistryně Evropy a stříbrné medailistky z mistrovství světa Ilony Hlaváčkové, je jmenování nového reprezentačního trenéra pouze střípkem celé mozaiky. "Jeho práce spočívá ve vytvoření dobré koncepce, kterou může udělat maximálně na čtyři roky, protože nemůže vědět, zda ho zvolí na další funkční období."


Co může udělat je změnit například nominační kritéria nebo zasáhnout do koncepce tréninků. "To bylo markantní u britské reprezentace, která si po olympiádě v Sydney pozvala australského trenéra, který sjednotil systém britského plavání a nastavil tam téměř vojenské podmínky, třeba je to cesta, kdo ví,“ přemítá o možných řešeních bývalá reprezentační plavkyně.


Podle Hlaváčkové je třeba k této poměrně minoritní změně přidat pořádné "říznutí do živého ". "Pokud vede cesta z krize ven, tak bych asi začala na úrovni základních sportovních tříd, kde je potřeba dát celému systému nějakou koncepci. Zní to jako fráze, ale něco na tom určitě bude,“ uzavřela Hlaváčková.

jvl, hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události