Jedenáct zlatých olympijských medailí už má na svém kontě americký plavec Michael Phelps.
Stále stejná písnička. Pokud se Michael Phelps postaví na start jakéhokoli plaveckého závodu, vyhraje a pokoří světový rekord.
Ve středu si nezkrotný Američan v olympijském bazénu doplaval pro další dvě pekingská zlata. Úspěšně zvládl závod na 200 metrů motýlek a s americkou štafetou vyhrál i 4 x 200 metrů volným způsobem. Celkem má na svém kontě už jedenáct zlatých olympijských medailí. Šest jich fenomenální Američan získal v Aténách, pět už jich má z Pekingu.
Opět se světovým rekordem
Michael Phelps zaplaval 200 metrů motýlek za 1:52,03 minuty a vlastní maximum z loňského mistrovství světa vylepšil o šest setin sekundy. I ve štafetě pak Američané přepisovali historické tabulky. Ve složení Michael Phelps, Ryan Lochte, Richard Berens a Peter Vanderkaay zaplavali čas 6:58:56 minuty.
Phelps už v Pekingu získal tituly na dlouhé polohovce, ve štafetě na 4x100 metrů kraul a volné dvoustovce, pokaždé přitom dosáhl nejlepšího času historie.
V Phelpsově kolekci najdeme 13 olympijských medailí. To je více, než získali legendární sovětská sportovní gymnastka Larisa Latyninová, finský běžec Paavo Nurmi nebo Carl Lewis. A to má před sebou americký plavec ještě další tři disciplíny.
Ve středu padaly i další rekordy
Na kraulařské dvoustovce už podruhé během her změnila tabulky Italka Federica Pellegriniová. Olympijské zlato získala v čase 1:54,82 minuty, kterým ubrala 63 setin ze svého pondělního výkonu z rozplaveb.
Další dva rekordy padly v průběhu semifinálových závodů na sprinterské stovce. Nejprve se do čela pořadí vrátil francouzský svalovec Alain Bernard, který z pondělního času Eamona Sullivana ubral čtyři setiny na 47,20. Vzápětí ale australský plavec kontroval a na pouhých pět setin se přiblížil nové magické hranici 47 sekund. V Pekingu Sullivan připravil Bernarda o rekord ve finále kraulařské štafety.
Také ve třetím středečním plaveckém finále na olympijských hrách padl světový rekord. V polohovém závodě na 200 metrů se o něj postarala časem 2:08,45 minuty Australanka Stephanie Riceová. Ta v Pekingu vyhrála v nejlepším čase historie i nedělní závod na dvojnásobné trati.