Sport

Phelps je nejúspěšnějším olympionikem všech dob

Phelps je nejúspěšnějším olympionikem všech dob

Jedenáct zlatých olympijských medailí už má na svém kontě americký plavec Michael Phelps.

Stále stejná písnička. Pokud se Michael Phelps postaví na start jakéhokoli plaveckého závodu, vyhraje a pokoří světový rekord.


Ve středu si nezkrotný Američan v olympijském bazénu doplaval pro další dvě pekingská zlata. Úspěšně zvládl závod na 200 metrů motýlek a s americkou štafetou vyhrál i 4 x 200 metrů volným způsobem. Celkem má na svém kontě už jedenáct zlatých olympijských medailí. Šest jich fenomenální Američan získal v Aténách, pět už jich má z Pekingu.

Opět se světovým rekordem

Michael Phelps zaplaval 200 metrů motýlek za 1:52,03 minuty a vlastní maximum z loňského mistrovství světa vylepšil o šest setin sekundy. I ve štafetě pak Američané přepisovali historické tabulky. Ve složení Michael Phelps, Ryan Lochte, Richard Berens a Peter Vanderkaay zaplavali čas 6:58:56 minuty.


Phelps už v Pekingu získal tituly na dlouhé polohovce, ve štafetě na 4x100 metrů kraul a volné dvoustovce, pokaždé přitom dosáhl nejlepšího času historie.


V Phelpsově kolekci najdeme 13 olympijských medailí. To je více, než získali legendární sovětská sportovní gymnastka Larisa Latyninová, finský běžec Paavo Nurmi nebo Carl Lewis. A to má před sebou americký plavec ještě další tři disciplíny.

Ve středu padaly i další rekordy

Na kraulařské dvoustovce už podruhé během her změnila tabulky Italka Federica Pellegriniová. Olympijské zlato získala v čase 1:54,82 minuty, kterým ubrala 63 setin ze svého pondělního výkonu z rozplaveb.


Další dva rekordy padly v průběhu semifinálových závodů na sprinterské stovce. Nejprve se do čela pořadí vrátil francouzský svalovec Alain Bernard, který z pondělního času Eamona Sullivana ubral čtyři setiny na 47,20. Vzápětí ale australský plavec kontroval a na pouhých pět setin se přiblížil nové magické hranici 47 sekund. V Pekingu Sullivan připravil Bernarda o rekord ve finále kraulařské štafety.


Také ve třetím středečním plaveckém finále na olympijských hrách padl světový rekord. V polohovém závodě na 200 metrů se o něj postarala časem 2:08,45 minuty Australanka Stephanie Riceová. Ta v Pekingu vyhrála v nejlepším čase historie i nedělní závod na dvojnásobné trati.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události