Sport

Olympiáda ji stála zdraví!

Jednu z nejlepších čínských tanečnic málem stál olympijský ceremoniál život.

Svět se pomalu dozvídá další nepříjemné zprávy o olympijském ceremoniálu. Nejdříve byli všichni znechuceni zjištěním, že část ohňostrojů při slavnostním zahájení byla vytvořena počítačem. Pak přišla další rána. Zpěvačka, která při slavnostním zahájení zpívala emotivní Ódu na vlast, byla dublérka zpívající z playbacku! Důvod? Pravá zpěvačka prý nebyla dost hezká, aby mohla Čínu reprezentovat…
Nyní přišla další zpráva, která se již netýká manipulace, ale vážného zranění jedné z čínských tanečnic. Chtěla přinést slávu své zemi, tvrdě trénovala, ale nakonec skončí na vozíku.

Jak se vše přihodilo?

Šestadvacetiletá Liou Jen je v Číně považována za jednu z nejlepších tanečnic. Dokonce vyhrála celonárodní soutěž v roce 2004. Proto také dostala možnost tancovat na olympijském ceremoniálu. Její sen se ale nikdy nesplnil.


27. července nacvičovala na Národním stadionu zvaném Ptačí hnízdo sestavu pro oficiální ceremoniál, ale při jednom z tanečních čísel nešťastně upadla z tři metry vysokého pódia. Po hrůzostrašném pádu se v místní nemocnici podrobila šestihodinové operaci. Ta jí sice zachránila život, ale dívka, která si zvykla živit se pohybem, se již nikdy nepostaví na své vlastní nohy. Do konce života totiž zůstane ochrnutá od pasu dolů.


Zranění Liou Jen potvrdil mluvčí pekingského organizačního výboru Wang Wej, ale ochrnutí tanečnice odmítl potvrdit nebo vyvrátit. "Pokud vím, byla vážně zraněná, ale nejsem si jistý, zda je paralyzovaná nebo ne. Stále zůstává v nemocnici," dodal. Podle Šanghajského listu, který má k dispozici lékařskou zprávu, je ale zcela jasné, že Liou Jen se na své nohy již nepostaví.

Proč tak pozdě?

Je podivuhodné, proč tato zpráva spatřila světlo světa více než týden po oficiálním zahájení her. Čínští organizátoři se pravděpodobně snažili událost zamlčet a doufali, že v reji olympijského dění se po zmrzačené tanečnici pátrat nebude. Ale pro evropská a americká média je důležitý každý příběh, každý jednotlivec. To kontrastuje s čínským vidění lidí jako masy, kde jednotlivec nic neznamená. A pokud je někdo zraněný či ošklivý, není problém ho nahradit dalším usměvavým Číňanem. Proč taky ne, když na to čekají zástupy horlivých občanů, kteří chtějí reprezentovat velkou Čínu?!

hrc, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události