Sport

Pátý den OH: Úspěch českých skifařů a neudržitelný Phelps

Pátý den olympijských her přinesl potvrzení české vodácké kvality i vstup Michaela Phelpse mezi nesmrtelné legendy

Co nejdůležitějšího přinesla olympijská středa?


Skifaři se opět ukázali


Český fanoušek plesá - naši skifaři definitivně potvrdili účast v nejužší světové špičce. Do finálových soubojů jednotlivců postoupili Ondřej Synek i Miroslava Knapková, navíc oba se svými výkony řadí mezi horké medailové kandidáty. Více se asi věří Synkovi, který za sebou v semifinálové rozjížďce nechal i trojnásobného mistra světa Maheho Drysdalea z Nového Zélandu. "Dnešní výsledek nic neřeší. Bylo to jen semifinále, finále bude úplně o něčem jiném. Hlavním cílem bylo postoupit, takže to, že jsem porazil Drysdala, nehraje roli," řekl novinářům skromně Synek.


A dařilo se i jeho kolegyni Knapkové. Ta si i přes dýchací potíže zajistila finálovou účast, když ve svém semifinále dojela na třetí pozici. Mohla skončit i výš, v závěru závodu však viditelně zpomalila a začala šetřit síly. Zatímco od Synka s Knapkovou se postup do sobotních finálových jízd trochu očekával, od párové čtyřky nikoliv. Jenže i ona fantasticky zabojovala a druhým místem za posádkou Slovinska se prosadila mezi nejlepší. Pokud uspěje i ve finále, budou se medaile houpat na krku kvartetu: Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth a Karel Neffe.


Phelps nejlepším olympionikem všech dob


Americký plavec Michael Phelps se stal nejúspěšnějším olympionikem všech dob. V Pekingu dnes vyhrál finálový závod na 200 m motýlek a byl členem vítězné štafety na 4x200 metrů volný způsob, ve sbírce tak už má jedenáct zlatých olympijských medailí. To nikdo jiný ve 112 let trvající olympijské historii nedokázal.


"Nemám slov. Jako dítě jsem snil o účasti na olympiádě. A teď? Je to docela velkolepý titul: největší olympionik historie. Zní to možná trochu divně, ale je to senzační. Jsem neskutečně poctěn," reagoval Phelps po zisku páté zlaté medaile v Pekingu.Český tenis v Pekingu definitivně dohrál


Tenisové bitvy budou na olympijských hrách pokračovat bez české účasti. Poté, co vypadl favorizovaný Radek Štěpánek či Nicole Vaidišová, se musel poroučet i Tomáš Berdych. Ten ve třetím kole nestačil na Švýcara Rogera Federera a turnaj pro něj tak skončil.


Stejně jako pro Lucii Šafářovou, která prohrála s Rakušankou Sybille Bammerovou 5:7 a 4:6. Další smutný den pro český tenis pak ještě podtrhla dvojice Martin Damm – Pavel Vízner. Ti podlehli ve třech setech polským deblovým specialistům Mariuszi Fyrstenbergovi a Marcinu Matkowskému. České duo sice vyhrálo první set 6:1, jenže druhou sadu prohrálo v tie-breaku a třetí ztratilo poměrem 5:7.


Hilgertová i deblkanoisté jsou v semifinále


Kajakářka Štěpánka Hilgertová i deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem postoupili na olympijských hrách do čtvrtečního semifinále. Dvojnásobná olympijská šampionka obsadila v součtu dnešních dvou kvalifikačních jízd třetí příčku, obhájci bronzových medailí z Atén prošli dál čtvrtým časem. Hilgertová zvládla dvě čisté jízdy, po té první byla ještě šestá. Ve druhé si postup pojistila zlepšením zhruba o pět sekund.


Basketbalistky nestačily na Španělsko


České basketbalistky prohrály v dnešním důležitém utkání olympijského turnaje se Španělskem 55:74. Český tým stačil vicemistryním Evropy pouze v úvodní čtvrtině, v dalším průběhu se trápil. Dopouštěl se chyb v obraně, a když se k tomu přidala i nepřesná koncovka, mnohem jistěji hrající Španělky slavily vysoké vítězství. Tým trenéra Jana Bobrovského si tak do tabulky skupiny B připsal druhou porážku, jeho dalším soupeřem bude v pátek Nový Zéland.


Marušková stříbro neobhájí


Lenka Marušková nezopakovala ve střelbě ze sportovní pistole svůj medailový úspěch z aténské olympiády. V dnešní kvalifikaci obsadila obhájkyně stříbra dvacáté místo a do osmičlenného finále se neprobojovala. Na postup potřebovala výkon 582 bodů, za kterým zaostala o čtyři body.

hum, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události