Sport

Čínští olympionici dostávají za medaile nehorázné sumy

V zemi, kde mnozí žijí na hranici chudoby, dostávají úspěšní olympionici v přepočtu desetitisíce dolarů.

Čínské provincie bohatě odměňují své rodáky, kteří v Pekingu získají olympijské vavříny. Podle některých to může mít špatný vliv na výkon sportovce. "Mnoho měst a provincií mezi sebou soutěží o výši bonusu pro zlaté medailisty. Touha po takových výhodách je ale také jedním z neviditelných zdrojů tlaku," píší hongkongské noviny Ta Kung Pao.

Finanční hotovost se předává okamžitě

Někteří zástupci provincií údajně chodí na finálové závody s penězi připravenými v ruce. Oblasti, které mají svého olympijského vítěze, na oplátku dostanou více prostředků ze sportovních fondů.


Po neúspěchu obhájkyně zlaté medaile ve sportovní střelbě Tu Li místní komentátoři její selhání přičítali právě obrovskému tlaku. Při střelbě je přitom důležitá zejména psychická pohoda a jistota.


První čínskou medaili v Pekingu získala vzpěračka Čchen Jen-čching a její rodné město ji za to odměnilo 50 000 jüany, což je v přepočtu přibližně 7300 dolarů. Podle jedné zprávy by atletka měla dostat ještě další tři miliony jüanů.

Svatba za zlatou medaili

Když Wang Feng se svým partnerem Čchin Kchajem vyhrál soutěž v synchronizovaných skocích do vody, dostala jeho rodina okamžitě šek na 600 tisíc jüanů. "Až hry skončí, můžeme konečně uspořádat jeho svatbu," řekl jednomu z čínských deníků Wangův otec se slzami v očích.


Každý čínský olympionik navíc dostává za medaili bonus od centrálního sportovního svazu a peníze za reklamu. Přesná výše odměn není oficiálně zveřejněná, podle jednoho čínského sportovního týdeníku dostanou sportovci za zlato až 350 tisíc jüanů a navíc další peníze od sponzorů.

rk, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události