Sport

Basketbalistky postoupily do čtvrfinále. Povinnost splněna

Basketbalistky postoupily do čtvrfinále. Povinnost splněna

Výhrou nad Novým Zélandem si české hráčky zajistily účast ve čtvrtfinále olympijského turnaje.

České basketbalistky si zahrají čtvrtfinále turnaje v Pekingu. Nad Novozélanďankami v pátečním utkání zvítězily 90:59 a vylepšily si tak bilanci na dvě výhry a dvě porážky. Obhájkyně pátého místa z Atén završí vystoupení v základní skupině B nedělním utkáním proti domácí Číně.


Češky musely vstávat  už v šest ráno

"Vstávaly jsme už v šest, šly na snídani a v 7:20  už vyjížděly z vesnice. Je to kruté, zvlášť pro nás z Evropy," řekla pivotka Ivana Večeřová po zápase. I díky tomu, že o den dříve měly doporučeno, aby posunuly večerku, prý nebyl nikdo ospalý. "Bylo ale vidět, že každou chvíli se někdo zapomněl. Chyby tam určitě byly," uznala zkušená basketbalistka.


"Čtvrtfinále máme jisté, máme splněný mezicíl, tak jsme klidnější. I když teď v posledním duelu proti Číně musíme vyhrát velkým rozdílem, abychom se dostali o místo výš," podotkla Večeřová.

Rozhodla už první čtvrtina

O vítězství rozhodla hned úvodní čtvrtina, ve které české hráčky získaly čtrnáctibodový náskok. Tempo zápasu diktovaly Češky, které uplatňovaly svou výškovou převahu, dávaly svým akcím větší rychlost a hlavně přesněji zakončovaly. Jejich úspěšné vystoupení sledoval vedle některých českých olympioniků i premiér Miroslav Topolánek.

Trhák v rukou Večeřové

Základ k bodovému trháku položila v 5. minutě pivotka Večeřová přesnou tříbodovou střelou, ke které přidala vzápětí další koš. Úspěšnou sérii prodloužily tři trojky: dvě z rukou Machové a jednu přidala Vítečková. Náskok českého týmu rychle vzrostl. Také proto, že se soupeřky o zakončení z větší vzdálenosti příliš nepokoušely a při střelách zpod koše jim chyběla přesnost. Po deseti minutách získaly české basketbalistky uklidňující vedení 26:12.

Češky zase polevily

Po čtvrt hodině už vedl český tým rozdílem 39:22. Stejně jako v předcházejících zápasech v Pekingu se ale v této fázi z výkonu českých hráček náhle vytratila jistota a suverenita. Akce ztratily přesnost, přišly zbytečné ztráty míče a také v obraně se objevily trhliny. Hráčky Nového Zélandu vycítily příležitost, do svého herního rejstříku přidaly úspěšnou střelbu z větší vzdálenosti a druhou desetiminutovku vyhrály 19:18.

Jednoznačná třetí čtvrtina

Herní krize neměla dlouhého trvání. Po přestávce se rozstřílely zejména Vítečková s Večeřovou, zakončení se dařilo i Machové. Akce dostaly opět myšlenku i vtip. Zlepšila se i hra v obraně, soupeřky nedostaly tolik prostoru k zakončení. Basketbalistky Nového Zélandu si s tím s výjimkou jejich nejlepší hráčky Marinové nedokázaly poradit. České reprezentantky vyhrály třetí čtvrtinu jednoznačně 21:7 a zápas celkově 90:59.

Výsledek - skupina B:

Česká republika - Nový Zéland 90:59 (26:12, 44:31, 65:38)
Nejvíce bodů: Machová 23, Vítečková 21, Večeřová 14, Veselá 13, Kulichová a Hartigová po 6 - Marinová 22, Kerrová 12, Wallbuttonová 9. Trestné hody: 25/21 - 12/10. Fauly: 17:23. Trojky: 7:5.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události