Sport

VIDEO: Školácká chyba připravila Hilgertovou o medaili

Příčinou neúspěchu české kajakářky Štěpánky Hilgertové byl eskymácký obrat.

Štěpánka Hilgertová na olympádě v Pekingu medaili nezískala, přestože jí po semifinále patřilo třetí místo. Dvojnásobná olympijská šampionka ve vodním slalomu nezvládla svou finálovou jízdu podle svých představ. Nedokázala totiž projet čtvrtou branku, připsala si tři padesátisekundové penalizace a obsadila až devátou pozici.Čtyřicetileté Hilgertové se stala ve finálové jízdě osudnou kombinace protivodných branek 3 a 4. Zkušená Češka se ocitla při nájezdu do "čtyřky" hlavou ve vodě a než se jí po šesti vteřinách podařil eskymácký obrat, voda ji odnesla dál. Poslední jízdu na svých pátých olympijských hrách vítězka z Atlanty 1996 a Sydney 2000 přesto dokončila, i když si v ní připsala 150 trestných sekund a neměla šanci na medailové umístění.

Zrychlení způsobilo eskymácký obrat

A jak přesně vznikla krušná chvilka pro českou kajakářku? Přejížděla z protivodné branky do další "protivody" přes velký vodní válec. Její vůle po vítězství byla větší než racionální myšlení. Chtěla prudce zrychlit a tím se připravila o stabilitu lodě.
 


"Hrábnula jsem si hodně rukou a bylo to," líčila nepříjemný moment Hilgertová. Trvalo mnoho sekund, než se dokázala vrátit zpátky nad hladinu. "Už mi sice docházel dech, ale že bych měla strach o život nebo o zdraví, to ne," ujistila, že jí o život nešlo. Prý by ještě chvíli s dechem vydržela. "Bylo to na začátku," dodala s pokusem o úsměv. Necítila vztek, jen bezmoc. V cíli dokonce zamávala fotografům, vítězné Eleně Kaliské uznale zatleskala.

Na medaili stačil průměrný výkon

"Bylo vidět, že na vodě umím jezdit, že to byla jedna momentální chyba, která samozřejmě hodně zamrzí," řekla. Ta chyba ji stála medaili, na kterou stačilo podat průměrný výkon. Jakkoliv byl kanál v Šun-I náročný, Hilgertová strach neměla. Bojí se jen svých vlastních chyb, a to se i potvrdilo.

Větším průtokem vody se zvýšila náročnost trati

Na olympijském kanálu to na závěr slalomářských soutěží vypadalo nejednou jako boj o přežití. Hned sedm z patnácti vodních slalomářek "eskymovalo". Důvodem náročnosti byl údajně větší průtok vody v kanále. Kvůli noční bouřce potápěči vyčistili filtry turbín, které vhání do kanálu vodu. Nalétaly tam totiž při vichřici deštníky a plastové kryty. Jenže do kanálu ale potom teklo zhruba o dva kubíky vody více.

Jak vidí svou budoucnost?

Už roky dostává otázky na svou budoucnost. Není divu, před osmi lety na olympiádě v Sydney prohlásila, že na hrách v Aténách ji nikdo neuvidí ani náhodou. A ja vidí svou účast na dalších hrách v Londýně v roce 2012? "Vy si plánujete, co budete dělat za čtyři roky? Já ne, rozhodnu se půl roku před olympiádou" uvedla.


Více o průběhu závodu si můžete přečíst ZDE.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události