Sport

Sedmý den OH: Po vodě připlulo stříbro

Čeští deblkanoisté Volf se Štěpánkem se postarali o čtvrtou českou medaili na olympiádě v Pekingu.

Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem získali ve vodním slalomu stříbro a navázali na svůj bronz z Atén. Útok na medaili naopak nevyšel kajakářce Štěpánce Hilgertové.


Slováci vybojovali na olympijském kanále dvě zlaté

Mistři světa z Prahy 2006 byli po čtvrtečním semifinále třetí a ve finále předvedli další čistou jízdu bez dotyku branky. V konečném součtu se museli sklonit jen před suverénními slovenskými dvojčaty Pavlem a Petrem Hochschornerovými. Ti se dnes po triumfech ze Sydney a Atén zapsali do historie jako první trojnásobní olympijští vítězové ve vodním slalomu.


Čtyřicetiletá Hilgertová v Pekingu medaili nezískala, přestože jí po semifinále patřilo třetí místo. Dvojnásobná olympijská šampionka nezvládla finálovou jízdu, v níž neprojela hned čtvrtou branku. Zkušená Češka se ocitla při nájezdu hlavou pod hladinou, a než se jí podařil eskymácký obrat, voda ji odnesla dál. Tři padesátisekundové penalizace jí poslaly na devátou pozici. Triumf z Atén obhájila Elena Kaliská a získala v kanále Šun-i třetí zlato pro Slovensko.

Zastaví někdo Phelpse?

V rozšiřování rekordní sbírky pokračoval americký plavec Michael Phelps, jenž v Pekingu vybojoval v polohovém závodu na 200 metrů šestou zlatou medaili. Časem 1:54,23 minuty dnes zároveň vytvořil šestý světový rekord. Třiadvacetiletý fenomén bude útočit ještě na dvě zlaté, osmi triumfy na jedné olympiádě se snaží překonat rekord krajana Marka Spitze z Mnichova 1972.
Phelps načal v pekingském bazénu třetí desítku světových rekordů. O další dva se dnes před ním postarali další Američané Rebecca Soniová a Ryan Lochte.

Basketbalistky měly lehký úkol

České basketbalistky ve svém čtvrtém utkání v turnaji splnily povinnost, porazily Nový Zéland 90:59 a pojistily si postup do čtvrtfinále. V závěrečném duelu základní skupiny se svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského v neděli utkají s domácí Čínou, a pokud chtějí skončit lepší než čtvrté, musí ji porazit o 12 bodů.

O medaile začali bojovat i atleti

První atletické finále vyhrál překvapivě polský koulař Tomasz Majewski osobním rekordem 21,51 metru. Naopak běh na 10.000 metrů měl očekávanou vítězku v etiopské vytrvalkyni Tiruneš Dibabaové. Hned prvním kvalifikačním pokusem si zajistila postup do finále diskařka Věra Cechlová. Bronzová medailistka z mistrovství světa v roce 2005 přehodila o 11 centimetrů postupový limit a výkonem 61,61 metru obsadila celkové deváté místo.

Získá Federer vytouženou medaili?

Jasno je už o finalistech mužské tenisové dvouhry. O zlato se utkají Chilan Fernando Gonzalez a španělský favorit Rafael Nadal. Vytoužené olympijské medaile se dočká Roger Federer, jenž je spolu se Stanislasem Wawrinkou ve finále čtyřhry.

Manželé Emmons mají třetí cenný kov

Stříbrnou olympijskou medaili ve střelbě z libovolné malorážky na 60 ran vleže získal Američan Matthew Emmons, manžel dvojnásobné české medailistky z Pekingu Kateřiny Emmons. Obhájce zlata z Atén dnes nestačil pouze na Ukrajince Artura Ajvaziana. Pro české střelce Miroslava Vargu a Tomáše Jeřábka skončila soutěž v kvalifikaci.

První dopingoví hříšníci odhaleni

Hry v Pekingu odhalily také první dopingové případy. Kontrolou neprošli dvojnásobný medailista ve střelbě Kim Čong-so z KLDR, který o cenné kovy ihned přišel, a vietnamská gymnastka Thi Ngan Thuong Do. Oba dva dnes Mezinárodní olympijský výbor z her vyloučil.

rk, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události