Sport

Fenomenální Phelps získal osm zlatých. Celkově 14!

Americký plavec Michael Phelps si z Pekingu poveze neuvěřitelných osm zlatých medailí.

Rozhodlo o tom jeho poslední vystoupení na olympiádě v Pekingu. Třiadvacetiletý plavec se představil s americkou štafetou v polohovém závodu na 4x100 metrů. Současně se svým prvenstvím vylepšili Američané i světový rekord.


Fenomén má se šesti aténskými triumfy na kontě celkem čtrnáct zlatých olympijských medailí. Před čtyřmi lety získal navíc dvakrát bronz a se šestnácti cennými kovy předstihl i v čele pořadí podle počtu medailí někdejšího sovětského gymnastu Nikolaje Andrianova, který v letech 1972 až 1980 získal sedmkrát zlato, pětkrát stříbro a třikrát bronz.


V závěrečné disciplíně celého plaveckého programu triumfovali Američané v čase 3:29,34 minuty, kterým zlepšili vlastní světový rekord z minulých her o sekundu a 34 setin. Phelps překonal světový rekord v sedmi svých závodech v pekingském bazénu.


Tentokrát nebyl průběh štafety tak dramatický jako v závodu na 4x100 metrů volný způsob, kdy Phelpsův plán málem překazili Francouzi. Hrdina letošních her přebíral po úvodních úsecích Aarona Peirsola a Brendana Hansena štafetu na třetím místě za Japonskem a Austrálií a na motýlkářské stovce posunul svůj tým do čela. Jason Lezak, jenž skvělým finišem zachránil Phelpsovi naději na krátké kraulařské štafetě, tentokrát bez problémů uhájil první místo o sedm desetin před Australany.


Phelps ziskem osmi zlatých překonal plaveckou legendu krajana Marka Spitze, který se v roce 1972 v Mnichově stal sedminásobným olympijským vítězem.

Výsledek finále: 4x100 polohový závod:

1. USA (Peirsol, Hansen, Phelps, Lezak) 3:29,34 - světový rekord, 2. Austrálie (Stoeckel, Rickard, Lauterstein, Sullivan) 3:30,04, 3. Japonsko (Mijašita, Kitadžima, Fudžii, Sató) 3:31,18, 4. Rusko 3:31,92, 5. N. Zéland 3:33,39, 6. Británie 3:33,69, 7. JAR 3:33,70, Itálie diskvalifikována.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události