Sport

Rumunská veteránka vyhrála ženský maraton

V osmatřiceti letech si vytrvalkyně Constantina Tomescuová doběhla v maratonu pro olympijské zlato.

Nejstarší vítězkou olympijského maratonu v historii se stala osmatřicetiletá rumunská vytrvalkyně Constantina Tomescuová. Po dlouhém sólovém běhu protnula matka třináctiletého syna cíl v čase 2:26:44 hodiny.


Se ztrátou 22 sekund si dnes doběhla pro stříbrnou medaili stejně jako před čtyřmi lety v Aténách favorizovaná Keňanka Catherine Nderebaová. Úřadující mistryně světa z Ósaky ve finiši v cílové rovince stadionu Ptačí hnízdo porazila o sekundu Číňanku Čou Čchun-siou. Tomescuová se vzdálila soupeřkám krátce poté, co se závod na 42,195 km překlopil do druhé poloviny. Nikým neohrožována vybojovala třetí rumunské zlato v Pekingu a dosáhla životního úspěchu.

Něco už za ty roky odběhala...

"Pomohly mi zkušenosti, které už v mém věku mám. Už jsem něco odběhala a vím toho o závodech dost," řekla běžkyně, která v minulosti závodila pod dívčím jménem Ditaová. Dosud se mohla pyšnit především bronzem z mistrovství světa v Helsinkách 2005 a titulem světové šampionky v půlmaratonu ze stejné sezony.

Divila se, že jí nikdo nedobíhá...

V pekingských ulicích si vypracovala náskok až jeden a půl minuty. "Pořád jsem se otáčela a říkal si: Co se děje? Proč mě nikdo nedobíhá? Možná si soupeřky myslely, že na medaili nemám," uvedla Rumunka, která se připravuje ve vysokohorském prostředí v americkém Coloradu.

Radcliffeová přeci jen běžela

Ve skupině pronásledovatelek Tomescuové běžela až do 30. kilometru i světová rekordmanka Paula Radcliffeová, jejíž start byl po únavové zlomenině nohy dlouho v ohrožení. V závěru musela slavná britská vytrvalkyně tempu na chvíli zastavit, protáhnout se a na trať se vrátila až po chvíli. Do cíle doběhla na 23. místě o téměř šest minut za vítězkou.


"Nevím, co se stalo. Jestli to byla křeč, nebo se tělo bránilo dalšímu zranění. Měla jsem pocit, že mi někdo šlápl na nohu, ale nic takového se nestalo," uvedla čtyřiatřicetiletá hvězda, která se opět nedočkala olympijské medaile. V Aténách maraton ani závod na 10.000 metrů kvůli zdravotním problémům nedokončila, v Sydney doběhla na desítce čtvrtá.


Radcliffeová nevyloučila, že se pokusí znovu uspět za čtyři roky doma v Londýně. "Ještě není konec. Možná to tady nevyšlo mně, ale podívejte se na Constantinu!" řekla s odkazem na věk soupeřky.

Výsledky:

Ženy - Maraton: 1. Tomescuová (Rum.) 2:26:44, 2. Nderebaová (Keňa) 2:27:06, 3. Čou Čchun-siou 2:27:07, 4. Ču Siao-lin (obě Čína) 2:27:16, 5. Komuová (Keňa) 2:27:23, 6. Yamauchiová (Brit.) 2:27:29, 7. Timofejevová (Rus.) 2:27:31, 8. Simonová (Rum.) 2:27:51.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události