Sport

Devátý den OH: Phelpsův geniální triumf, Emmonsovo fatální selhání

Zcela rozdílné pocity prožívali Američané Michael Phelps a Matthew Emmons. U jednoho to byla euforie, u druhého hořkost.

Plavec Michael Phelps se neděli zapsal nesmazatelným písmem do dějin olympijských her a světového sportu.
Jako první člověk v historii získal na olympiádě osm zlatých medailí, když dokončil svoji ojedinělou misi ziskem nejcennějšího kovu z polohové štafety na 4x100 metrů.


Fenomén z Baltimore navíc přidal ke své zlaté sbírce pět světových rekordů z celkové počtu 25, které v plaveckém komplexu Vodní kostka padly. Phelps překonal historické maximum krajana Marka Spitze, kterému se podařilo získat sedm zlatých medailí na olympijský hrách v Mnichově v roce 1972 před dlouhými 36 lety.

Zpropadená poslední rána

Do historie olympijských her se rovněž zapsal Phelpsův krajan, střelec Matthew Emmons. Manžel české střelkyně Kateřiny Emmons, která v Pekingu získala zlatou a stříbrnou medaili, trestuhodně nenapodobil svoji partnerku. Po druhém místu ve střelbě z libovolné malorážky na 60 ran směřoval ve finále střelby z malorážky na 3x40 ran mílovými kroky pro zlatou medaili.Podobně jako v Aténách však předvedl při poslední ráně fatální chybu, která ho stála vítězství. V poslední sérii vystřelil dřív, než zacílil. Trefil jen 4,4 bodu a klesl na konečné čtvrté místo. Podobný osud ho potkal před čtyřmi lety, kde na závěr soutěže zasáhl omylem sousední terč.

Mužskou dvouhru ovládl Nadal

Vedle střelby a plavání zakončili svůj olympijský program tenisté. V tuto chvíli je možná zbytečné ptát se, kdo se stal králem pekingských kurtů v mužské dvouhře. Jen pro úplnost uvedeme, že se jím stal Rafael Nadal, který nedal šanci Chilanovi Fernandu Gonzalesovi. Mezi ženami byla nejlepší Ruska Jelena Dementěvová.

Kde se to v těch Jamajčanech bere?

Vrcholem atletického programu byla finále nejkratšího ženského sprintu a běh na 10.000 metrů mužů. Sprint kompletně ovládly tři Jamajčanky v čele s olympijskou vítězkou Shelly-Ann Fraserovou, které deklasovaly americké trio Williamsová, Leeová a Edwardsová.


Král je mrtev, ať žije král. V duchu tohoto hesla se odehrál souboj na nejdelší trati, která se v Ptačím hnízdě poběží. Etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele zopakoval olympijské vítězství z Atén a vyrovnal se svému předchůdci Hailemu Gebrselassiemu, který tentokrát obsadil až šesté místo.

Úspěšný den českých atletů

Čeští sportovci byli dnes medailovému úspěchu daleko. Úspěšně ale zahájili své soutěže výškaři Jaroslav Bába a Tomáš Janků, kteří se kvalifikovali díky výkonu 229 cm do finále. Semifinále na 400 metrů překážek poběží Zuzana Hejnová.


Těžký zápas čeká české basketbalistky v úterním čtvrtfinále. Po prohře s Čínou 63:79 totiž skončily na čtvrtém místě základní skupiny a utkají se s mistryněmi světa z Austrálie.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události