Fotbal

Tresty za zmanipulovaný fotbalový zápas potvrzeny

Tresty za zmanipulovaný fotbalový zápas potvrzeny

Kauza Bystrc, týkající se zmanipulovaného zápasu o udržení ve druhé fotbalové lize, se uzavírá.

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil tresty a pokuty pro bývalého trenéra FC Dosta Bystrc Tibora Dudu, hráče Zdeňka Houště ze stejného klubu a tehdejšího šéfa brněnské pobočky sázkové kanceláře Michaela Benka za zmanipulování loňského klíčového zápasu Bystrce s Vítkovicemi o udržení v druhé lize.


"Cítím se nevinný," opakuje stále Houšť


Dvěma obžalovaným, Michaelu Benkovi a Zdeňku Houšťovi, pouze snížil zákazy činnosti. Zůstávají tak v platnosti tresty, které v březnu vynesl Městský soud v Brně. Tibor Duda dostal šest měsíců podmíněně s odkladem na 18 měsíců, pokutu 50 tisíc korun a zákaz činnosti na dva roky. Michaelu Benkovi snížil soud zákaz činnosti z pěti let na tři roky, trest osmi měsíců podmíněně s odkladem na tři roky a pokuta 100 tisíc zůstávají nezměněny. Stejný verdikt si vyslechl i Zdeněk Houšť. Zákaz činnosti mu byl snížen z pěti let na tři roky, pokutu 100 tisíc i trest 14 měsíců podmíněně s odkladem na tři roky soud potvrdil. "Cítím se nevinný a podám dovolání k Nejvyššímu soudu," řekl Houšť po rozsudku.


Ve fotbale působit můžete, ale ne jako hráči...Krajský soud v Brně už 1. července zmírnil tresty v korupční aféře fotbalového klubu FC Dosta Bystrc u dvou aktérů Aleše Schustera a Tomáše Mrázka. Oba odešli v březnu od soudu s desetiměsíční podmínkou za přijímání úplatku a pokutou v rozmezí od 50 tisíc do 100 tisíc korun a zákazem činnosti ve fotbale na čtyři roky ve všech funkcích. A právě v posledním bodě Krajský soud jejich tresty zmírnil. Schuster s Mrázkem nesmějí působit ve fotbale dva roky, ale pouze jako hráči. „Činnost páchali jako fotbalisté a ne jako funkcionáři,“ vysvětlil rozhodnutí předseda senátu Jiří Šoukal.


Podle rozsudku si hráči vzali úplatek, který jim dal Benko. Fotbalisté Bystrce pak prohráli 2:4 s Vítkovicemi, i když vedli 2:0. Brněnský klub nakonec sestoupil do Moravskoslezské fotbalové ligy. Tibor Duda byl potrestán za nabídnutí úplatku.


Kauzou se zabývala také disciplinární komise ČMFS. Nejhůř u ní dopadl Houšť, který nesmí působit sedm let v oficiálních soutěžích ČMFS. Duda nemůže vykonávat funkce ve fotbale dva roky a sedmileté zastavení činnosti dostal Benko.


O co přesně šlo v kauze Bystrc?


Celou kauzu rozpoutal podezřelý průběh zápasu 29. kola druhé fotbalové ligy, v němž brněnský celek nutně potřeboval zdolat přímého konkurenta v boji o udržení - tápající Vítkovice. Bystrc vedla už o půli 2:0, jenže během druhých pětačtyřiceti minut naprosto zkolabovala. Hráči si nechali nasázet hned čtyři góly, čímž definitivně zpečetili svůj pád do druhé ligy a k záchraně tak definitivně posunuly Vítkovice.


Šéf domácího klubu Roman Procházka byl v šoku a nijak to neskrýval. Prakticky ihned po zápase přišel s tvrzením, že v utkání nebylo vše v pořádku, což také hodlá důkladně prošetřit. Na červnové disciplinárce pak ještě přitvrdil. Vydal prohlášení, že některým jeho hráčům zástupci Vítkovic před utkáním nabídli úplatek ve výši 80 tisíc korun. Údajně se mu měl k tomu přiznat jeden z uplacených – obránce Zdeněk Houšť, jenž to však obratem popřel a obvinil Procházku ze lži.


Následný průběh celé záležitosti dal ovšem za pravdu Procházkovi. Kromě přijetí úplatku navíc vyšlo najevo, že “výtečníci“ si na svou prohru ještě vsadili. Trestu ale neušli – soud je odsoudil za sázení na vlastní zápas. Hráče prozradily policejní odposlechy. Kromě jisté míry svobody, peněz i kariéry je sledovaná kauza stála hlavně pověst slušných lidí. “Jsou odepsaní, ve fotbale už je nikdo nikde nezaměstná!“ nebral si tehdy servítky Roman Pros, šéf prvoligového Brna, jemuž Houšť se Schusterem patřili. U Houště měl pravdu, hráč krátce po skandálu raději ukončil profesionální kariéru...


Ti ostatní nějaké angažmá po vypršení trestu sice asi dostanou, dveře do světa velkého fotbalu si ale zabouchli určitě. Jestli jim to za to stálo, vědí jen oni sami.

hum, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události