Sport

"Burza" s lístky na čínského hrdinu zažila černý den

Po odstoupení čínského překážkaře Liu Sianga pádá cena vstupenek na finále prudce dolů

Z atletického svatostánku “Ptačí hnízdo” se v pondělí trousili v tichosti desítky tisíc čínských fanoušků, kteří prožívali společný smutek. O půl hodiny dříve se přitom tísnili v napěchovaných ochozech a volali jméno překážkáře Liu Xianga. Poté, co jejich hrdina odkulhal ze stadionu s bolestivou grimasou v obličeji, ho domácí příznivci téměř jako jeden muž napodobili. Svoji bolest však měli v duši.


“Ani v tom nejhorším snu by nás nenapadlo, že opustí olympiádu tímto způsobem," řekl mladý muž z Pekingu. Je to špatné pro nás, je to špatné pro všechny Číňany. Myslel jsem, že může získat zlato. Teď je vše ztraceno,” dodal zdrceně.

Siangovo vypadnutí je kopancem do břicha čínský fanoušků

Pětadvacetiletý Michael Chiu, který narodil čínským rodičům v Americe,  podnikl dlouhou cestu z Bostonu se čtyřmi lístky na rozběhy “stodesítky” překážek a s dalšími čtyřmi vstupenkami na čtvrteční finále. "Když jsem ho viděl, jak opouštěl stadion, měl jsem pocit jako bych dostal pořádnou ránu do břicha, “ řekl.

Šok zasáhl i "burzu" s lístky

Opodál stál zase jiný "chlapík", který si koupil lístky rovněž jenom kvůli Liu Siangovi. “Myslím, že spousta lidí, kteří sehnali lístky od překupníků, to udělala ze stejného důvodu jako já. Chtěli ho vidět, ” řekl. A je nutno říct, že udělali pořádnou chybu. Cena lístků na finále před Siangovým zraněním se pohybovala kolem 5000 jüanů (12 000 Kč).


Jakmile se zpráva o osudu čínského atleta rokřikla, tak začala jejich cena prudce klesat. „V tuto chvíli jsou k dostání za 2500 jüanů (6000 Kč),“ prozradil například americký překupník, který si nepřál být jmenován. Jeden čínský překupník šel s cenou už na 2000 jüanů a předpokládá, že půjde ještě na polovinu.

Je čínské hrdina ve skutečnosti zbabělec?

Jakmile se čínští fanoušci na ostatních sportovištích dozvěděli neradostnou zprávu, tak se svým povzbuzováním ustali . “Čínský tým je teď absoulutně bez naděje, protože dalšího takového atleta rozhodně nemáme, “ řekl muž kolem třícítky, který sledoval basketbalové utkání mezi Litvou a Austrálií.


Jiní vnímali Liu Siangovo odstoupení jako jednu z 36 strategií, jež jsou popsána v klasickém čínském textu popisujícím umění boje.  “Ji zou wei shang ce”,  “Stažení se, je někdy nejlepší možnou taktika ,” praví starodávná čínská pravda.

jvl
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události