Sport

Zbývající naděje na medaile? Už jen Špotáková a Šebrle

Zbývající naděje na medaile? Už jen Špotáková a Šebrle
Zdroj: tn.cz

Žhavých želízek v ohni už Češi na olympiádě mnoho nemají.

Barbora Špotáková a Roman Šebrle. Zřejmě jen na tato dvě jména se ztenčil výčet českých medailových nadějí poté, co ve výškařském finále neuspěli Tomáš Janků s Jaroslavem Bábou.


Začátek byl fantastický. Bude takový i konec?

Sportovní svátek v Pekingu finišuje, olympijský oheň zhasne už tuto neděli. Po jedenácti dnech her můžeme konstatovat, že čeští sportovci měli skvělý úvod, který posléze vystřídalo kruté vystřízlivění. Změní to závěr olympiády?

Exkluzivní rozhovor s olympijským vítězem Kosteleckým:


Po prvních dvou dnech srdce českého fanouška jen plesalo. Hned v úvodní olympijské disciplíně se ze zlata radovala střelkyně Kateřina Emmons, kterou o den později na stupních vítězů vystřídal její kolega David Kostelecký. Zatímco sympatická “Čechoameričanka“ zlato našla v hlavni vzduchovky, Kosteleckému ho vynesla brokařská disciplína trap.


Od té chvíle však již jistá doba uplynula a je třeba poznamenat, že nebýt excelentních střelců, česká výprava by zatím příliš úspěšná nebyla. Na Hrách vyhořeli naši plavci, tenisté i basketbalistky – čest zachránili vodáci.

Bezprostřední dojmy střelkyně Emmons po zisku zlata si prohlédněte zde:


Velkým úspěchem jsou stříbra skifaře Ondřeje Synka, slalomářů Jaroslava Volfa s Ondřejem Štěpánkem a megaúspěšné Kateřiny Emmons. Litovat pak můžeme hlavně finálového hazardu vodní královny Štěpánky Hilgertové, dýchacích problémů skifařky Miroslavy Knapkové či páté příčky zápasníka Marka Švece.


Pět medailí sice není kdovíjaký neúspěch, za nějakou další "placku“ by se však určitě nikdo nezlobil. Kdo k ní má ze zbývajících Čechů nejblíže?

Zlatý oštěp Špotákové

Jednoznačnou kandidátkou na cenný kov je oštěpařka Barbora Špotáková. “Mám lepší formu než loni. Nemusím se ničeho bát,“ poznamenala před svým odletem do Pekingu, kde tyto slova zatím jasně potvrzuje. Kvalifikací prošla jakoby nic – svým výkonem 67,69 metru přesáhla požadovaný limit o více než šest metrů. "Byl to takový hod jistoty. Samotnou mě překvapilo, jak letěl daleko,“ přiznává.


Zároveň atakovala i svůj osobní rekord, kterého dosáhla na předolympijském mítinku v Zaragoze, kde její oštěp doletěl do vzdálenosti 69,13 metru. Špotáková se netají, že jejím přáním je pokořit hranici 70 metrů, na zlato by jí však ve čtvrtečním finále zřejmě stačilo zopakovat hod z kvalifikace.

Rozhovor se Špotákovou po olympijské kvalifikaci si prohlédněte na videu:


“Takový hod je velkým příslibem do finále. Kdybych ho tam dokázala zopakovat, bylo by to bezva. Mohla bych pak mnohem víc riskovat, protože ve finále musíte jet na maximum,“ dodala loňská mistryně světa. "Samozřejmě doufám, že nějakou medaili získám. Jestli bude zlatá, to se nedá říct dopředu. Ale chtěla bych si hodit svůj osobní rekord, to by pak asi dopadlo dobře,“ usmívá se plavovlasá oštěpařka.

Co předvede Šebrle?

Velkou neznámou je zatím forma desetibojaře Romana Šebrleho. Toho provázely zdravotní potíže ještě těsně před Pekingem, nyní se ovšem zdá být zcela v pořádku. “Cítím se dobře, loni v Japonsku to bylo horší,“ připomíná zlaté mistrovství světa v Ósace a dodává: "Tak tři dny se cítím v malém útlumu. Za tento týden jsme ale trénovali nejvíc za poslední tři týdny. Ani tak objemově, jako intenzivně,“ upřesňuje Šebrle.

Jak hodnotí Šebrle svou formu? Podívejte se na videu:


Ten také potvrzuje, že po fyzické stránce se cítí konečně v pohodě. “Zdravotně jsem na tom dobře. Tréninkové manko jsem už dohnal, teď jde o to, jak to bude vypadat v samotném závodě. Budu čekat, jestli forma přijde, nebo jestli mě mine a zaklepe u Američanů,“ zůstává opatrný a za cíl si dává zisk jakékoliv medaile.


V cestě mu totiž stojí hned několik skvělých desetibojařů, v čele s hlavním favoritem a Šebrlovým kamarádem – Američanem Bryanem Clayem. “Při závodě kamarádství neexistuje. Jak ucítím šanci, tak ji nepustím. Když se mi závod povede, Clay bude mít smůlu," říká jasně Šebrle.


Jeho soupeřem však rozhodně nebude jen Clay, ale i mnoho dalších světových atletů. Jmenujme třeba Clayovy kolegy z reprezentace Trey Hardeeho a Toma Pallase nebo "východní blok" - Bělorusa Andreje Kravčenka a Kazacha Dmitrije Karpova. Ti se údajně připravovali na Peking společně.


“Všichni budou skvěle připravení, je to olympiáda," ví dobře Šebrle, který odmítá spojení s olympiádou před čtyřmi roky v Aténách, kde skončil zlatý. "To ale byla úplně jiná situace. Teď můžu skončit od prvního do 24. místa,“ řekl v nadsázce a pochválil své startovací číslo 1531. “Je podobné číslu 1513, které jsme měl v Aténách. To je základ úspěchu. Říkám si, to je snad znamení. Nevím sice čeho, ale určitě je," dodal s úsměvem.

Ondřej Huml, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události