Sport

Hejnová skončila na olympiádě sedmá

Zuzana Hejnová je sedmou nejlepší ženou olympijských her v běhu na 400 metrů překážek. O finále se pral i sprinter Petr Svoboda.

Česká běžkyně na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová obsadila ve finále své disciplíny sedmé místo. Jednadvacetiletá atletka dosáhla v dnešním finále času 54,97 sekundy, čímž o setinu zaostala za vlastním českým rekordem.


"Sedmé místo je krásné, na začátku sezony bych nevěřila, že se mi něco podobného povede. Na druhou stranu jsem to tam zkazila a mohla jsem běžet daleko lepší čas a být na tom lépe i v pořadí. Určitě si ale nestěžuju," řekla Hejnová novinářům.


V olympijském rekordu 52,64 zvítězila Jamajčanka Melaine Walkerové, která za světovým maximem Rusky Julie Pečonkinové zaostala o tři desetiny.

Chyba ji připravila o český rekord

O lepší výsledek ji připravily zbytečné kroky před devátou a desátou překážkou. "Zastavila jsem se tam a pak se to těžko dohání," řekla. Podle svých slov sice nervózní před startem nebyla, ale projevilo se, že nemá tolik zkušeností z velkých akcí. "Musím to naběhat. Podobně těžkých závodů jsem moc neabsolvovala," uvedla Hejnová.


Kdyby nechybovala, jistě by prý překonala i národní rekord. Před finálovým během věřila, že se jí to podaří. "Myslela jsem na čas kolem 54,50. Měla jsem na to," řekla. Dnes získané zkušenosti by ráda prodala za dva roky na kontinentálním šampionátu. "Chtěla bych být ve finále a popřípadě zaútočit na medaili," prohlásila.

Výsledky:

1. Walkerová (Jam.) 52,64
2. Tostaová (USA) 53,70
3. Danversová (Brit.) 53,84
4. Rabčenjuková (Ukr.) 53,96
5. Jesieňová (Pol.) 54,29
6. Bikertová (Rus.) 54,96
7. Hejnová (ČR) 54,97
8. Rossová-Williamsová (USA) 57,55.

Svoboda v semifinále doklopýtal na 14. místě

Podle papírových předpokladů měl do nejlepší „osmičky“ olympijských her rovněž patřit i překážkář Petr Svoboda. V semifinále na 110 metrů překážek však český rekordman nezopakoval svůj výkon z předchozích kol a mezi čtyři postupují se nevešel. Cílem proběhl na sedmé pozici a čas 13,60 sekundy mu stačil na celkové 14. místo.

Za všechno může start

Svobodovi by časy z rozběhu a meziběhu (13,43 s a 13,41 s )   přitom na finále stačily. Jeho červencový český rekord 13, 29 s by pak na postup stačil suverénně.


Českému sprinterovi se však podobně jako v meziběhu vůbec nepodařil start. "Tak jsem se snažil to dohnat rychlostí a utekla mi technika. Víc se k tomu asi říct nedá," prohlásil.


Po druhé překážce prý chytil rytmus, ale zhruba v polovině závodu se mu snad podlomila noha. Sám neví. "Byl jsem blízko k překážce, ale nevim," prohlásil. "Zkazilo se to a neběželo to dál," vyprávěl.

Svoboda: Jsem naštvaný sám na sebe

Mrzelo ho, že nepostoupil do finále, protože cítil, že bylo v jeho silách. "Víc smutnější asi už nemůžu být," hlesl Svoboda. "Jsem naštvaný sám na sebe, protože na postup stačil takový čas a já zaběhnu v uvozovkách trapných 13,60. Je mi to líto vůči rodině i kamarádům, co mi drží palce," řekl. Doplnil, že po třetím běhu ve třech dnech se navíc cítil unavený. "Ale všichni běželi třetí závod. Prostě se to nepovedlo," dodal.

Výsledky:

110 m př. - semifinále: 1. Robles (Kuba) 13,12, ...14. Svoboda (ČR) 13,60 - nepostoupil.

Kudlička je ve finále tyčky, Janáček neuspěl

Jen jeden z českých tyčkařů se dostal do finále soutěže. Janu Kudličkovi nakonec jako všem třinácti postupujícím stačilo přeskočit 565 centimetrů.


Přitom kvalifikační limit byl ještě o 10 centimetrů výše, ale nakonec kvůli horším výkonům závodního pole nebylo třeba tuto výšku skákat. Štěpán Janáček skočil ve druhé skupině na první pokus 515 i 530 centimetrů, pak vynechal 545, ale na 555 cm třikrát neuspěl.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události