Sport

Oštěpař Veselý je v olympijském finále

Vítězslav Veselý přehodil 80 metrů a postoupil do finále. Do vyškařského finále se probojovaly i výškařky Straková a Dubnová

Český oštěpař Vítězslav Veselý přehodil ve čtvrteční olympijské kvalifikaci v Pekingu poprvé v životě osmdesátimetrovou hranici a postoupil do sobotního finále. Svěřenec světového rekordmana Jana Železného skončil výkonem 81,20 metru pátý.


Když se Veselý ráno podíval z okna, snažil se v hustém dešti najít výhodu pro sebe. "Nepanikařil jsem, mohli jsme těžit ze zaváhání soupeřů," řekl po kvalifikaci pětadvacetiletý závodník z Hodonína. Trochu prý čekal, že by mohl hodit daleko. "Navíc ten poslední pokus nebyl optimální, myslel jsem, že je to méně," vysvětloval, proč se po něm chytil za hlavu. Před finále věří, že může hodit ještě dál.

Jen tři oštěpaři přehodili limit

Limit 82,50 m přehodili jen lotyšský obhájce aténského stříbra Vadims Vasilevskis, Rus Ilja Korotkov a finský spolufavorit Tero Pitkämäki. Finále ale bude bez mistra světa z Paříže 2003 Rusa Sergeje Makarova, třetí muž historických tabulek hodil v kvalifikaci jen 72,47 metru. Nepostoupil ani loňský bronzový medailista z Ósaky Breaux Greer z USA, jehož osobní rekord rovněž leží za devadesátimetrovou hranicí.


Výsledky:
Muži - oštěp: 1. Vasilevskis (Lot.) 83,51, ...5. Veselý (ČR) 81,20.

193 centimetrů v podání Strakové i Dubnové

České výškařky Iva Straková a Romana Dubnová postoupily do finále olympijského, když ve čtvrteční kvalifikaci obě skočily 193 centimetrů a vešly se mezi patnáctku postupujících.


Limit přitom ležel na 196 centimetrech, ale rozhodčí nakonec ještě před touto výškou závod ukončili a pustili do finále o tři výškařky víc než obvykle. Průběh kvalifikace totiž poznamenal déšť a mokrý povrch rozběžiště, na němž atletkám hrozilo zranění.


Postoupila i hlavní favoritka Blanka Vlašičová z Chorvatska, třebaže kvalifikací neprošla bez zaváhání. Ve finále bude chybět například Američanka Amy Acuffová, čtvrtá z minulé olympiády v Aténách, která skončila na 189 centimetrech.


Výsledky:
Ženy - výška: 1. Aitovová (Kaz.), Beitíaová (Šp.), Hellebautová (Belg.), Sťopinová (Ukr.), ...7. Straková, 14. Dubnová (obě ČR) všechny 193.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události