Sport

Neumannová o zlatu Špotákové: Triumf čistého nad nečistým

Neumannová o zlatu Špotákové: Triumf čistého nad nečistým
Zdroj: tn.cz / ČTK

Kateřina Neumannová fandila Barboře Špotákové při finále oštěpařek přímo na olympijském stadionu.

Barbora Špotáková předvedla svým posledním hodem ve finále oštěpařek neuvěřitelnou vnitřní sílu. Na tabuli se po jejím hodu rozsvítilo číslo 71,42. Česká olympionička v tu chvíli nejen že vylepšila své osobní maximum, ale vylepšila i evropský rekord. Její výkon byl zároveň čtvrtým nejdelším v celé historii. Kateřina Neumannová, hrdinka zimní olympiády z Turína, poskytla TN.cz exkluzivní rozhovor.


Kateřino, sledovala jste finálový závod Barbory Špotákové?
Ano. Byla jsem dokonce přímo na stadionu. Jsem hrozně ráda, že jsem tento fantastický závod viděla na vlastní oči.

Jak jste dramatické chvíle prožívala?
Prožívala jsem je jako sportovec, který sám na olympiádě závodil. Zároveň jsem ale stejně jako každý Čech Barboře moc fandila a držela jí palce.

Veřila jste, že Barbora posledním hodem dokáže zvítězit?

Před posledním hodem tomu věřil asi jen málokdo. Barbora byla už před závodem pasována do role papírové favoritky. A to je samozřejmě velká zátěž. Navíc před posledním hodem věděla, že pokud chce zvítězit, musí hodit český i evropský rekord. Ale právě tím svým posledním pokusem všem ukázala, jak velká závodnice doopravdy je a zaslouženě vyhrála.

Připomněl Vám triumf Barbory Vaše fantastické vítězství z Turína, kde jste na cílové rovince neuvěřitelným způsobem zabojovala a získala tak olympijské zlato?
Možná maličko ano. Opravdoví závodníci jsou psychicky odolní a umějí závod rozhodnout v samém konci. V něčem se ty naše vítězné výkony určitě podobat mohly.

Co se tak honí závodníkovi hlavou, když má před sebou jen pár posledních okamžiků k tomu, aby ještě změnil svůj výsledek?

Určitě se střídají okamžiky, kdy to člověk na chviličku i vzdá, aby se v zápětí zase burcoval, hecoval a nevzdal to. V takových situacích pak jasně rozhoduje psychická odolnost a mentální síla. Najít sílu nevzdat to, když už se to může zdát skoro ztracené, je hrozně těžké.

Co říkáte tomu,že největší soupeřkou jí v den výročí okupace bývalého Československa byla závodnice z Ruska?

Myslím si, že v současné době už to mladá generace takhle nevnímá. Na druhou stranu v tom určitá symbolika určitě je. Především je to veliké sportovní vítězství. Když jsem v detailu viděla záběry muskulatury ruské oštěpařky, tak to beru i jako triumf čistého sportu nad nečistým.

Jak celkově vnímáte vystoupení českých olympioniků v Pekingu?

Je předčasné to hodnotit z hlediska úspěchu či neúspěchu. Z mého pohledu každý odvádí maximum. Bohužel v několika případech se od našich sportovců odvrátilo štěstí. Kdyby se na nás usmálo, mohlo být třeba o dvě, tři medaile víc. Ale je to sport a naši tady rozhodně ostudu nedělají.

Sledujete olympijské dění i v televizi?

První polovinu olympiády jsem sledovala doma v televizi. Tu druhou už sleduji přímo tady v Pekingu. Když tady ale koukám na televizi, chybí mi takové ty celkové přehledy, takže to si potom hledám na internetu.

Co plánujete v nejbližších dnech?
Budu se určitě chodit koukat na atletiku a moc se těším i na horská kola a cyklistiku. A rozhodně si nenechám ujít ani finále basketbalu.

Jan Pavlíček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události