Sport

VIDEO: Železného rekord padl, překonal ho Nor Thorkildsen

Norský oštěpař Andreas Thorkildsen se stal olympijským vítězem i novým držitelem světového rekordu.

Památný hod našeho bývalého oštěpaře Jana Železného na olympiádě v Sydney, který doletěl až do vzdálenosti 90,17 metru, je překonán. Postaral se o to čerstvý olympijský vítěz a obhájce trimfu z Atén – Nor Thorkildsen.


Ten nasměroval svůj oštěp ještě o 40 centimetrů dál než kdysi Železný, čímž se stal novým rekordmanem a suverénním olympijským vítězem. "Když jsem ho viděl na rozcvičováku, řekl jsem si, že předvede to své jisté, ale hodně daleko nehodí. Mýlil jsem se, člověk může před ním jen smeknout," řekl o něm Železného svěřenec Vítězslav Veselý, jenž se olympijských her zúčastnil vůbec poprvé.Thorkildsen se v soutěži pravidelně zlepšoval a nakonec vyhrál o téměř čtyři metry před druhým Lotyšem Ainarsem Kovalsem, jenž si vylepšil osobní rekord na 86,16. Třetí skončil finský mistr světa Tero Pitkämäki (86,16).


Oštěpař Veselý skončil ve finále posledníČeskou oštěpařskou školu, kterou v Pekingu tak úspěšně reprezentovala Barbora Špotáková, z mužů zastupoval již zmíněný Vítězslav Veselý. Jeho jediný platný pokus 76,76 metru stačil ve finále bohužel jen na poslední dvanácté místo. "Kdyby mi před olympiádou někdo řekl, že skončím dvanáctý, byl bych za to strašně rád. Ale teď jsem zklamaný. Měl jsem formu a trenér mě dobře připravil, jenže já to pokazil," podotkl sebekriticky Veselý.


Vůbec se mu nepovedly první dva hody, které se neměřily. Ani ve třetí sérii pak nezopakoval kvalifikační osobní rekord 81,20, díky němuž do finálového závodu postoupil z pátého místa. "Byl jsem asi až moc namotivovaný. Nedokázal jsem se vnímat při rozběhu a neuvědomoval jsem si, že běžím pomalu," řekl Veselý s tím, že si holt asi vybral nováčkovskou daň.


Muži:

Oštěp: 1. Thorkildsen (Nor.) 90,57, 2. Kovals (Lot.) 86,64, 3. Pitkämäki 86,16, 4. Järvenpää 83,95, 5. Wirkkala (všichni Fin.) 83,46, 6. Bannister (Austr.) 83,45, 7. Korotkov (Rus.) 83,15, 8. Kozlov (Běl.) 82,06, ...12. Veselý (ČR) 76,76.

hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události