Sport

Odvolala společnost Nike čínskou hvězdu z her kvůli profitu?

Odvolala společnost Nike čínskou hvězdu z her kvůli profitu?
Zdroj: tn.cz / ČTK

Miliony Číňanů ronily slzy kvůli překážkáři Liou Siangovi. Obhajobu zlata mu znemožnilo zranění. Nebo to bylo celé trochu jinak?

Jediné oko čínského fanouška nezůstalo suché. Z „první ruky“ mělo tuto zřejmě největší tragédii her 90 tisíc diváků v ochozech atletického stadionu Ptačí hnízdo. Co se stalo? Domácí miláček, a s basketbalistou Jao Mingem i nejsledovanější hvězda her, Liou Siang nastoupil do rozběhu na 110 metrů překážek, kde měl obhajovat zlato z Atén. Po prvním ulitém startu ale místo do bloků zamířil ze stadionu pryč.

Gesto hrdiny – odmítl čtvrt miliardy

Podle oficiálních zpráv zátěž nevydržela poraněná achillova šlacha a sen o velké čínské radosti se rozplynul. Po Siangově odstoupení stadion opustily zklamané desítky tisíc lidí. "Za uši“ dostali i překupníci lístků, kteří chtěli na černém trhu profitovat ze vstupenek na finále této disciplíny. Jejich cena se měla vyšplhat až na 15 tisíc korun za kus.


Zklamaný atlet poté velkoryse odmítl odškodné od pojišťovny ve výši téměř čtvrt miliardy korun, na hrách si měl údajně při plném zdraví přijít až na trojnásobek. Jeho roční příjem se podle časopisu Forbes přitom pohybuje okolo 23 milionů dolarů, tedy asi 380 milionů korun. Odmítnul tedy peníze, na které si přijde zhruba za tři čtvrtě roku, ve chvíli, kdy věděl, že za hry nic nedostane. Velkorysé gesto? Možná spíš zametání stop.

Nike: Milujte sport, i když vám láme srdce

Jeho smutný příběh nezůstal bez odezvy. Vedoucí představitelé komunistické strany mu vyjádřili podporu na titulních stránkách čínských novin, sportovní tragédie využili i Liou Siangovi sponzoři. Společnost Nike v reklamě doplnila jeho fotografii textem: "Milujte slávu. Milujte bolest. Milujte sport, i když vám láme srdce“.


Zatím nic nečekaného. Do vosího hnízda plného "opravdového smutku“ přišlo ale pověstné píchnutí. A stačil na to jediný příspěvek v internetové diskuzi. Její účastník s nickem "NIKEinsider" citoval údajný zdroj z firmy Nike a tvrdil, že Liou Sianga netrápilo ani tak zranění, jako spíš velký tlak veřejnosti, sponzorské povinnosti a minimální čas na přípravu. Podle bloggera americká společnost usoudila, že na atletově smutném příběhu vydělá lépe než na nevýrazném výsledku.

Historie se opakuje, Ronaldo ví své

"Je mi to strašně líto, ale nemohl jsem nic dělat. Bylo to nesnesitelné," mluvil o prožitých bolestech, které mu nedovolily startovat, Siang. Před nástupem na plochu ale byl prý spatřen, jak zlostně kope do ocelových dveří. Co jej tak rozzlobilo? Že by tak prudce reagoval na svůj zdravotní stav, který byl poslední dobou neměnný a bohužel pro něj špatný? Věřil snad v zázračné uzdravení vleklých potíží přes noc a rozlítil jej opak? Nebo dostal pokyn, který se mu příčil? To ať každý posoudí sám.


Brazilský fotbalový útočník Ronaldo před finále mistrovství světa v roce 1998 proti domácí Francii na vybití zlosti neměl energii. Když přišel do kabiny, byl bílý a nemluvil, byl takříkajíc "mimo“. Podle lékařů nemohl nastoupit. Přesto se na trávníku objevil, i když působil jako tělo bez duše a nic nepředvedl. Odborníci a diváci jej nepoznávali.


Co jej přimělo nastoupit v takovém stavu? Kdo nařídil trenérovi, aby oslabil svůj tým nasazením "chodící mrtvoly“? Podle zákulisních informací to byl příkaz od společnosti Nike – nejsledovanější fotbalový zápas pro čtyřleté období prostě bez největší hvězdy nebude!

Něco je špatně

Oficiálně to samozřejmě nikdo nepřizná, nejinak je tomu i v současné kauze. Zástupci Nike ale na sebe vlastní hloupostí ukázali prstem. "Okamžitě jsme požádali kompetentní osoby v čínské vládě, aby vypátraly, kdo tyto fámy vypouští," oznámilo vedení Nike.


Tak si to tedy shrňme. Jeden účastník internetové diskuze si podle Nike vymyslí komplot týkající se největší čínské atletické naděje. A nadnárodní koncern oficiálně požádá vládu nejlidnatější země na světě, aby s tím něco udělala. Dvě mocnosti se spojí, aby dopadly jednoho "drzouna“. Co stojí za nafouknutou bublinou?

Ideální pomocník – Yahoo!

Americká firma Nike se pro mnohé překvapivě rychle adaptovala na pravidla komunistické země. "Nejde o omezování svobody slova, jenom chceme zjistit, kdo to poslal," citoval britský list Guardian mluvčího Nike Charlieho Brookse. Tomuto prohlášení ale lze věřit jen stěží. Zvláště když má v pátrání vydatně pomoci vyhledávač Yahoo!, skrz nějž konspirační teorie pronikla na svět. A Yahoo! je vpravdě ideální pro tento úkol – aby mohl na čínský trh, zavázal se v minulosti ke spolupráci na internetové cenzuře v zemi.

David Kadlec, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události