Sport

Šest medailí z olympijských her - úspěch, či neúspěch?

Výprava českých sportovců přivezla Pekingu o dvě medaile méně než před čtyřmi lety z Atén, jejich kvalita ale vyrovnává nižší počet.

Hned tři české medaile jsou totiž zlaté a zbývající tři cenné kovy z devětadvacátých novodobých olympijských her mají lesk stříbra. Na tři olympijská prvenství Češi nedosáhli v Sydney 2000 ani v Aténách před čtyřmi roky. V Pekingu se navíc čeští olympionici jednadvacetkrát probojovali na pozice v elitní osmičce ve svých disciplínách.

Rozhovor s Barborou Špotákovou si prohlédněte zde:


Videorozhovor s Kateřinou Emmons:

Nejúspěšnější byla Emmons

Dvojnásobný medailový úspěch na olympijských hrách v Pekingu proslavil střelkyni Kateřinu Emmons. Zlatá medaile v oblíbené vzduchové pušce i stříbrná v malorážce z ní udělaly sportovní celebritu.

Anketu o největší český úspěch na olympiádě si prohlédněte na videu:


Každý český sportovní fanoušek už po pekingských hrách ví, co je sportovní střelba. Emmons už dříve vozila medaile z velkých soutěží, v Aténách před čtyřmi lety měla na olympiádě dokonce bronz, ale až v Pekingu se hvězda plzeňské rodačky rozzářila naplno.


Zároveň úvodní zlatý triumf české puškařky udělal velkou reklamu celé České republice. Byla to první zlatá medaile olympijských her a všude ve světě měla velký ohlas. Její fotografie se zlatou medailí se objevila na všech předních místech novin po celém světě.


Zlato Kosteleckého příjemně překvapilo

Hvězdou první velikosti se stal také brokař David Kostelecký, který v minulých letech dokázal překonat osobní problémy a dostal se na absolutní vrchol. Vyhrál ve střelbě na trap, udivil ale především způsob, jakým to dokázal. Jako jediný ve finále nechybil.


Heroický výkon Špotákové se zapsal do dějin

Největší cenu má asi zlatá medaile Barbory Špotákové. Způsob, jakým jí oštěpařka vybojovala v posledním hodu, se rozebíral v závěru her rovněž několik dní a byl hitem televizních sestřihů. Záběry její šokované tváře a následné nepopsatelné radosti po posledním rekordním hodu, který si podle svých slov nepamatuje i díky absolutnímu transu, obletěly svět. Špotáková je vicemistryní Evropy, loni senzačně vyhrála mistrovství světa a po vítězství v Pekingu se zařadila mezi české sportovní legendy.


Dvě stříbrné medaile "připluly" po vodě

Víc medailí se čekalo z veslařského kanálu, ale stříbro skifaře Ondřeje Synka je skvělým výsledkem. Po pátém místě na dvojskifu v Aténách získal svou první olympijskou medaili. Na tu nedosáhla jeho kolegyně Miroslava Knapková. Jednu z takřka jistých kandidátek na medaili skolila nemoc.


Z divoké vody slalomáři tradičně vozí cenné kovy a stříbrní deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek to potvrdili. Velmi mrzet může Štěpánku Hilgertovou převrácení lodi, o to víc, že na medaili stačilo jet v náročném kanálu Šun-i na jistotu.

Úspěšná či neúspěšná mise?

Česká výprava veze nakonec z Pekingu jenom šest medailí. Tento počet nesplnil původní očekávání ale kvalita třech zlatých a třech stříbrných medailí nepřipouští neúspěch. Pokud by se za čtyři roky v Londýně ke stejné bilanci přidal alespoň ještě nějaký ten bronz, mohl by být český sport ještě pyšnější.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události