Sport

ON-LINE reportáž ze zakončení OH komentovala Kateřina Neumannová

Hry v Pekingu definitivně skončily. V on-line reportáži jsme sledovali závěrečný ceremoniál XXIX. letních olympijských her.

Neumannová: Z českého pohledu bude olympiáda s odstupem času brána asi jako neúspěšná. Medailí se čekalo víc, na druhou stranu máme hodně zlatých. Podle mě jsme se neztratili. Co jsem viděla, tak naši sportovci do toho dávali vždy maximum, a že ne vždy jsme měli to nezbytné sportovní štěstí, to je jiná věc.


15:53 Ohnivé finále je tu! Nad čínskou metropolí vypukla velkolepá ohnivá show, několik ohňostrojů rozzářilo nebe nad Pekingem. Závěrečný ceremoniál XXIX. letní olympiády je u konce.


15:44  Následuje vystoupení novodobých čínských hudebních umělců.


15:40  Probíhá pěvecké představení. Tradiční čínskou hudbu vystřídala opera.


15:34  Představení akrobatů na sloupu vyjádřilo symboliku olympijského hesla "Citius, Altius, Fortius! (Rychleji, Výše, Silněji). Vzápětí se nad Ptačím hnízdem rozzářil další ohňostroj.


15:30 Nad Pekingem se rozsvítil ohňostroj.


Neumannová: Letní hry jsou gigantičtější neš ty zimní, které znám moc dobře. Tady to bylo skvělě organizavané a nevznikly tu žádné problémy.


15:27  Plamen nad Ptačím hnízdem pomalu hasne.


15:23  Uprostřed stadiónu vyjjíždí sloup, na němž dvojice gymnastů předvádí olympijské disciplíny.


Neumannová: Tato olympiáda vstoupí do historie. A to jednak fantastickou organizací, krásnými sportovištěmi i příjemností všech Číňanů, kteří olympiádou opravdu žili. Z pohledu diváka a bývalého sportovce jsem tu nenašla nic, co by se dalo organizátorům vytknout. Do budoucna bude tyto olympijské hry jen těžko někdo překonávat.


15:21  Na prstenci nad Ptačím hnízdem se promítají záběry z olympijských soutěží.


15:17  Stadión si vyslechl hit od Led Zeppelin "Whole Lotta Love". Na střeše busu se objevil také David Beckham jako ikona britského sportu. 
Vítězství ve volbě o pořadatelské město 30. LOH bylo výsledkem tří let tvrdé práce specializovaného týmu, podporovaného miliony lidí po celé Velké Británii. Vše začalo podáním kandidátského dotazníku 16. ledna 2004, který spolu s Londýnem MOV zaslaly metropole Havana, Lipsko, Madrid, Istanbul, Moskva, New York, Paříž a Rio de Janeiro. Konečný verdikt do světa oznámil předseda MOV Jaques Rogge na zasedání v Singapuru. 6. července 2005 přesně ve 12:46 hod. z jeho úst zazněla slova: „Hry XXX olympiády v roce 2012 jsou přiděleny městu.... Londýnu!“ Nejmocnější muž olympijského hnutí tak rozpoutal bujaré oslavy asi 30 tisíc lidí na Trafalgar square náměstí a po celé Anglii.


Neumannová: Je to úžasná atmosféra. Lidé se tu bavili už hodinu před začátkem.


15:14  Na otevřené střeše dvoupatrového autobusu se objevila zpěvačka Leona Lewis a kytarista skupiny Led Zeppelin Jimmy Page.


15:11  Na ploše stadiónu se projíždí klasický představitel Londýna - dvoupatrový autobus. Život v Británii symbolizují tanečníci s deštníky a cyklisté.


15:06  Do středu stadiónu přicházejí primátoři Pekingu a Londýna, Guo Jin Long a Boris Johnson. 
Termín 30. letních olympijských her v Londýně byl stanoven na 27. července – 7. srpna 2012. Paraolympionikům bude britská metropole patřiv od 29. srpna do 9. září. Důležitá čísla olympijských her v Londýně – 26 sportů na 34 sportovištích, 10 500 olympioniků vystřídá 4 200 paraolympioniků, více než 20 tisíc zástupců médií, více než 7,5 milionu vstupenek.


15:03  Za zpěvu dětského sboru klesá olympijská vlajka. Nad stadiónem se objevil ohňostroj ve tvaru a barvách pěti olympijských kruhů.


14:59  Následuje hymna Velké Británie, příštího pořadatele letních olympijských her v roce 2012. Na stožár stoupá také vlajka Velké Británie.


14:57 Slovo dostal i šéf MOV Jacques Rogge a oficiálně ukončil letní olympijské hry.


14:53  Šéf organizačního výboru Liu Shi z Číny  zhodnotil v projevu olympiádu v Pekingu.


14:51 Do středu Ptačího hnízda přicházejí šéf MOV Jacques Rogge a prezident organizačního výboru olympiády Liu Shi.


14:48  Stadiónem zní řecká hymna na počest vzniku olympijských her.


14:45 Do středového kruhu dorazili nově zvolení členové MOV z řad sportovců.


14:39 První olympijské maratónské zlato pro Keňu přebírá Kamau Wanjiru, stříbro vybojoval Džavád Gharíb z Maroka a bronz získal Tsegay Kebede z Etiopie. Národním stadionem zní keňská hymna na počest vítěze.


14:35  Nástup sportovců skončil, po červeném koberci přicházejí ke stupnům vítězů tři nejlepší závodníci z dnešního maratónu.14:27 Plocha se zaplnila sportovci za potlesku publika.  


14:23 Hromadný a spontánní vstup všech zúčastněných sportovců s vlaječkami na plochu Ptačího hnízda.


14:20  Všichni vlajkonoši míří do středového kruhu olympijského stadiónu.


14:17  Na plochu přicházejí ze čtyř vchodů vlajkonoši všech zúčastněných států, českou vlajku nese diskařka Věra Cechlová.


14:15  Úvodní část závěrečného ceremoniálu skončila, všichni účinkující opustili plochu Národního stadiónu.


14:11 Skupina akrobatů a skokanů se představila uprostřed plochy Ptačího hnízda. 


14:08  Představení tanečnic doplňuje ohňostroj.


14:06  Na ploše stadiónu probíhá představení čínských bubeníků,  vzápětí se doplnily zlatě oblečené tanečnice.


14:04  Na velkoplošné obrazovce jsou symbolicky představeny všechny zúčastněné země. Na závěr se objevilo oficiální heslo her v Pekingu "Jeden svět - jeden sen".


14:02  Na úvod ceremoniálu zní čínská hymna v podání armádního orchestru.


14:01 Na velkoplošné obrazovce se zobrazila prezentace všech sportů olympiády v Pekingu.


14:00  Úvod k olympijskému ceremoniálu obstaral armádní dechový orchestr.


Vlajkonošem české výpravy, která skončila se ziskem tří zlatých a stejného počtu stříbrných medailí na 24. místě pořadí zemí, bude atletka Věra Cechlová. Na hrách v Pekingu padl rekord v počtu zúčastněných zemí. Do Číny přijeli sportovci z 204 zemí.


Slavnostního zakončení XXIX. letní olympiády v čínské metropoli se zúčastní britský premiér Gordon Brown i starosta Londýna Boris Johnson. Mezi celebritami zastupujícími Londýn v Pekingu nechybí fotbalista David Beckham, zpěvačka Leona Lewisová a kytarista kapely Led Zeppelin Jimmy Page.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události