Sport

Česká medailová zklamání

Česká medailová zklamání
Zdroj: TN.cz

Po českých medailových úspěších vám přinášíme přehled olympijských zklamání.

Kromě řady úspěchů zažili čeští sportovci na olympijských hrách i mnoho zklamání. Šebrle kvůli kašli téměř nedokončil závěrečnou "patnáctistovku“, kajakářka Hilgertové se zase málem utopila a pětibojaři Svobodovi vzal medaili neposlušný kůň.


Roman Šebrle – Zpackanou sezónu orámoval pekingský závod


Zdroj: TN.cz


"Tohle byl zkrátka špatný rok,“ řekl Roman Šebrle po svém neúspěšném závodě na olympiádě. Ono se to vlastně tak trochu čekalo, že Šebrle zřejmě nejede obhajovat zlatou medaili z Atén, ale mnoho lidí doufalo v zázrak. Šebrle jejich víru v úspěch nikterak nemírnil, když jednou před olympiádou dokonce prohlásil "Vsaďte si na mě.“


Těsně před odletem do dějiště Her však přišly další komplikace, nejdřív kašel a pak zase křeče. V Pekingu už zase Šebrle vzkazoval českým fanouškům, že se cítí dobře. Bylo to zkrátka jako na houpačce. V samotném závodě nakonec bohužel zvítězila krutá realita nad medailovými sny. Pekingský desetiboj byl pro Romana Šebrleho kalichem plným pořádně hořkého dryjáku, který vypil až do dna.


Olympijský desetiboj statečně dokončil, ale v cíli poslední disciplíny se složil na dráhu. Až ho křísili soupeři, protože dostal záchvat toho zpropadeného kašle, který chytil před olympiádou. Nejstarší z novodobých gladiátorů pak symbolicky předal vládu americkému vítězi Bryanu Clayovi. Dokáže se ještě vrátit veterán světového desetiboje?


Štěpánka Hilgertová – Utopená olympijská medaileČtyřicetiletá vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová si jela do Pekingu pro medaili, možná dokonce i pro tu nejcennější. Bez problémů prošla zrádnou kvalifikací a v semifinále obsadila třetí pozici, ze které chtěla zaútočit na vedoucí Slovenku Elenu Kaliskou. Finálové kolo však bylo extrémně náročné a chyby se neodpouštěly.


Jednu z nich udělala hned na začátku bohužel i veteránka světového kajaku Hilgertová, když ji při nešťastném záběru strhl silný proud pod hladinu. Zkušená Češka si sice se zapeklitou situací poradila, ale minula branku a závod pro ni v podstatě skončil. "Ten konec nevyšel zdaleka tak, jak jsem si představovala a jak jsem si přála a obávám se, že se mi to bude ještě nějakou dobu vracet,“ řekla Hilgertová.


Miroslava Knapková – Odfoukla úspěch klimatizace?Skifařka Mirka Knapková se před olympiádou připravovala na souboj se silnou Běloruskou Jekatěrinou Karstenovou-Chodotivičovou. Právě mezi těmito dvěma ženami se podle papírových předpokladů mělo rozhodnout o vítězce skifařského závodu. Místo toho však Knapková sváděla těžký boj s nemocí, která ji okradla o příliš mnoho sil.


Její nachlazení způsobil jeden z největších strašáků choulostivých sportovců, klimatizace. Ačkoliv se Knapková chovala velmi obezřetně, když v rizikových místech byla pečlivě zachumlaná do bundy, tak nemoc se jí nevyhnula. Páté místo je pro ni obrovským zklamáním.


David Svoboda – Kůň, největší nepřítel českého pětibojařeVicemistr světa v moderním pětiboji z letošního roku si v olympijském závodě vedl dlouho na výbornou, když se mu podařilo vyhrát střelbu, v šermu skončil druhý a špatně si nevedl ani v plávání. Pak však přišel okamžik, který ho pasoval na jednoho z největších smolařů pekingských her. Do čtvrté disciplíny, kterou byl parkur, nastupoval z druhého místa a chtěl zaútočit na vedoucího Rusa Mojsejeva.


Jenže tradiční losování koňů se pro něho stalo nefalšovanou ruskou ruletou, když v komoře "našel“ kulku s názvem Chun Chun. Jméno neposlušného desetiletého valacha si bude Svoboda asi dlouho pamatovat. Nejprve překážky odmítal skákat a do jedné z nich dokonce vrazil, rozšlapal ji, shodil Svobodu na zem a málem ho pokopal. Bylo po naději.


"Je to velká škoda, šel na zlato. Udělal dva osobní rekordy, při plavání skoro taky. Parkúr byl extrémně těžký a věděli jsme, že bude třeba zachovat klidnou hlavu. To David úplně nedokázal. Asi se mu to nedá vytknout," řekl trenér Jakub Kučera.


Michal Prokop a Jana Horáková – Bez dobrého startu to prostě nejdeDalší velká medailová naděje zhasla na bikrosové dráze Lao-šan. V roli favorita vstupoval do olympijského závodu BMX, který měl na olympiádě premiéru, Michal Prokop. Ze tří čtvrtfinálových jízd mu dvě totálně nevyšly a zejména kvůli špatným startům se mu sen o olympijské medaili rozplynul.


Podobně jako u desetibojaře Šebrleho byly Prokopovi medailové naděje rozdrceny dlouho před pekingskými závody. Na mistrovství světa ve fourcrossu si poranil zápěstí a ani rameno neměl v pořádku. Právě to byl podle něho důvod, proč nemohl tolik zabrat na startu. Už po prvním tréninku přitom říkal, že dobrý start může znamenat až osmedesát procent úspěchu a měl pravdu.

„Chci medaili,“ říkala sebevědomá Jana Horáková, když šla do olympijských závodů. Vzhledem k tomu, že bikrosařek bylo na olympiádě málo, tak neabsolvovaly na rozdíl od mužů čtvrtfinále. Do semifinále šla Horáková z osmého místa, které si zajistila v kvalifikaci.


Podobně jako Prokop doplatila na špatné starty, ale přesto se před poslední semifinálovou jízdou dokázala prodrat na čtvrté místo, které jí zajišťovalo postup. Jenže v poslední jízdě přišel nepochopitelný manévr už jisté postupující Argentinky Diazové, na který doplatila Horáková pádem, při kterém si dokonce vyrazila dech. Nešťastný pekingský závod oplakala.


Tenis – Ach ta láska nebeskáČeští tenisté šli do olympijského turnaje s velkým očekáváním, takže účast ve třetím kole je trochu málo. V této fázi turnaje se s olympiádou rozloučil Tomáš Berdych, který podlehl dosluhující světové jedničce Rogeru Federerovi. Švýcarovi tak dokonale vyšla odveta za Atény, kde dokázal český tenista tehdejší poměrně čerstvou světovou jedničku porazit.


Aby to nebylo Berdychovi líto, tak soutěž opustila i jeho partnerka Lucie Šafářová, která podlehla Rakušance Bammerové. V souboji mileneckých párů však Berdych s Šafářovou jednoznačně porazili Štěpánka s Vaidišovou, kteří vypadli už v prvním kole. Nedařilo se ani ostatním českým tenistům.


Jaromír Vlček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události