Fotbal

Německý zázrak jménem Hoffenheim

Když se podíváte na čelo Bundesligy, najdete tam prakticky neznámý tým. Po dvou kolech je na prvním místě Hoffenheim.

Před osmi lety hrál klub 1899 Hoffenheim pátou nejvyšší soutěž v Německu a na jeho zápasy na malý stadionek chodilo pár diváků spíše pro zábavu, než aby sledovali nějaký pořádný fotbal. Vždyť ve městečku nežijí ani čtyři tisíce obyvatel. Teď Hoffenheim vede německou Bundesligu a až za ním jsou kluby jako Bayern Mnichov, Werder Brémy, VfB Stuttgart nebo Schalke 04. Hoffenheim je německý fotbalový zázrak.

Raketový postup německými ligami

Ja až neuvěřitelné, jakým tempem se Hoffenheim dokázal za osm let prokousat z oblastní ligy až do Bundesligy. V sezoně 1999/2000 postoupil z páté ligy do čtvrté, hned další rok do třetí. Tam zůstal šest let, předloni postoupil do druhé německé ligy a pak hned přímo do Bundesligy. No a tady zatím ještě neztratil ani bod.


"Situace v tabulce je vážně pěkná,“ říká trenér klubu Ralf Rangnick. "Jenže nejsme tak naivní, abychom si mysleli, že to takhle zůstane i v budoucnu. Není to přesný odraz reality.“


V prvním kole vyhrál Hoffenheim jasně 3:0 v Chotěbuzi a dostal se na první místo německé ligy. Náhoda, říkali si fanoušci. Jenže teď o víkendu Hoffenheim porazil doma Mönchengladbach 1:0 a zůstává jediným týmem Bundesligy, který ještě neztratil ani bod a nedostal ani gól. I když – ono označení porazil doma není úplně přesné. Hoffenheim nehraje na vlastním stadionu.

Na vlastní stadion až v lednu

Klub hrál dlouhá léta na stadionku pojmenovaném po prezidentovi klubu Dietmaru Hoppovi a měl kapacitu jen pět tisíc míst, z toho jen 1600 bylo k sezení. Teď se v Hoffenheimu stadion přestavuje, měl by mít kapacitu 30 tisíc míst – všechna k sezení. Zatím tedy klub hraje na hřišti v Mannheimu a nemá tak domácí prostředí. To by se mělo změnit v lednu, na kdy je naplánováno slavnostní otevření.


Mecenáš klubu Dietmar Hopp je jedním ze zakladatelů softwarové firmy SAP a podle magazínu Forbes patří mezi 700 nejbohatších lidé na světě. Proto si mohl dovolit do svého oblíbeného klubu od roku 1990 investovat spoustu peněz a po osmnácti letech dovedl klub na úplný vrchol.

Kdo vlastně hraje za Hoffenheim?

Každého napadne, jaká jména jsou asi na soupisce Hoffenheimu, že zatím dokáže hrát v Bundeslize tak dobře. Je to překvapení, ale žádná zářivá hvězda v kádru není. Střední řadu zatím dirigují dva Brazilci – Gustavo a Eduardo. Zatím nejlepším hráčem je ale reprezentant Bosny a Hercegoviny – útočník Vedad Ibišević. Ve dvou kolech dal tři góly a je v tuto chvíli nejlepším střelcem Bundesligy. Za Hoffenheim zatím ve dvou kolech nastoupili tito hráči:


Brankář: Ramazan Özcan
Obrana: Andreas Beck, Marvin Compper, Andreas Ibertsberger, Matthias Jaissle a Per Nilsson.
Záloha: Carlos Eduardo, Luiz Gustavo, Sejad Salihović, Selim Teber, Tobias Weis
Útok: Ba Demba, Vedad Ibišević.


Novodobé české Blšany? Nebo italské Chievo?


Příběh malého městečka Hoffenheimu připomíná příběhy jiných fotbalových „zapadákovů“, které se dokázaly prosadit mezi nejlepší. Není to tak dávno, co v nejvyšší české fotbalové lize hrály Blšany nebo Drnovice. V Itálii zase v ročníku 2001/2002 zazářilo malé Chievo. Všichni tehdy čekali, že ze Serie A sestoupí, ale Chievo se dlouho drželo na prvním místě a nakonec skončilo páté, což zaručovalo Pohár UEFA. Něco podobného by rád dokázal i Hoffenheim. Jen Hopp by nerad dopadl jako Chvalovský.

TN.cz, jed
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události