Fakta a zajímavosti z OH

Zdroj: tn.cz

Nejúspěšnější zemí olympijských her není Čína ani USA. Jak je to možné? Víte, která žena si zaslouží nejvíce respektu?

Ti, kteří překvapili

Zapomeňte na zjišťování toho, který stát získal na olympiádě nejvíce medailí. Zajímavější je to, která země dokázala  tzv.  vytěžit z minima maximum.

Zlato: Zimbabwe. 13 sportovců z této africké země dokázalo získat čtyři medaile, což dělá v přepočtu jednu medaili na 3,3 sportovců.

Stříbro: Keňa. 46 sportovců vybojovalo 13 medailí, přičemž jeden cenný kov vychází na 3,5 sportovce.

Bronz: Arménie. 25 sportovců získalo 6 medailí, jedna medaile vychází na 4,2 sportovců.

Ti, kteří zklamali

Která země získala nejméně medailí v přepočtu na jednoho sportovce?

Zlato: Jihoafrická republika. Jedna medaile na 142 atletů.

Stříbro: Egypt. Jeden cenný kov na 104 atletů.

Bronz. Belgie. Evropané přijeli do Pekingu se 103 sportovci a získali pouze dvě medaile.

Nejzářivější pekingské hvězdy:  Muži

Zlato: Michael Phelps, USA. Ve Vodní kostce předvedl něco fantastického, když získal 8 zlatých medailí. Pokud by Phelps reprezentoval vlastní stát, tak by skončil v pořadí zemí na 16. místě.

Stříbro: Usain Bolt, Jamajka. Mnozí ho přezdívali Phelpsem atletických oválů. Logicky nemohl být výš, než ten, kým ho nazývali. Jamajský blesk však přesto předvedl něco ojedinělého. Tři starty se rovnaly třem světovým rekordům.

Bronz: Maarten van der Weijden, Holandsko. Pravděpodobně vám  tohle jméno nic neříká, ale věřte, že tomuhle chlapíkovi byla v roce 2001 diagnostikována leukémie a lékaři mu dávali pouze minimální šanci na přežití. Se zákeřnou nemocí se pral celé dva roky, aby nad ní nakonec zvítězil. Svůj další velký triumf prožil minulý týden, když se mu podařilo v Pekingu vyhrát vytrvalecký plavecký závod na 10 km. Nejenom Lance Armstrong je muž se lvím srdcem.

Nejzářivější pekingské hvězdy: Ženy

Zlato: Yukiko Ueno, Japonsko. Další neznámé jméno, ale to co tahle Japonka předvedla v softbalovém turnaji je něco nadpozemského. Za japonský tým nadhazovala totiž téměř pouze ona. Během čtyř dnů poslala na své soupeřky přes 600 míčů rychlostí kolem 120 km/h. Během semifinále a finále, které trvaly dva dny a obsahovaly po třech zápasech, Uenová nadhazovala 28 směn proti USA a Austrálii. I díky ní Japonsko získalo zlaté medaile, když šokovalo ve finále Američanky.

Stříbro: Misty-May Treanorová a Kerri Walshová, USA. Získaly na olympiádě titul v plážovém volejbalu. Mnohem zajímavější však je, že jejich vítězná série už trvá 108 zápasů. Pískový svět však opouští, rozhodly se, že založí rodinu. Vrátí se ještě?

Bronz: Olga Charlanová, Ukrajina. V šermířském utkání týmů vedla Čína nad Ukrajinou jednoznačně 25-15 a směřovala za ziskem další ze svých zlatých medailí. To by ovšem Ukrajina nesměla mít v týmu Olgu Charlanovou. Tento "Zorro Mstitel na amfetaminu", jak ji nazval jeden z novinářů, naprosto zničila své soupeřky a jenom díky ní putovalo zlato na Ukrajinu.

Největší olympijská zklamání: Muži

Zlato: Tyson Gay, USA. Tento elitní americký sprinter byl před olympijskými hrami pasován na jednoho z velkých favoritů  na zisk zlatých medailí na 100 i 200 m. Ale od chvíle, kdy se zranil během amerických kvalifikačních závodů, to s ním šlo z kopce. Poté, co nepostoupil do finále nejkratšího sprintu, byl jedním z viníků výpadku americké štafety na 4 x 100 m.

Stříbro: Tým amerických boxerů. Legendární američtí “bijci” Muhammad Ali, George Foreman, Sugar Ray Leonard musí hledět na výsledky z olympijského turnaje boxerů s němým úžasem. Země, která dala světu tolik slavných boxerů, získala na olympiádě pouze jedinou medaili zásluhou Deontaye Wildera v těžké váze. Inu, “chechtáky” z profi ringu jsou lákavější, než nehynoucí sláva.

Bronz: Grant Hackett, Austrálie. Americký časopis Sports Illustrated a noviny USA Today pasovaly Australana na jasného vítěze kraulařské “čtyřstovky” a “patnáctistovky”. Nakonec z toho bylo pouze stříbro na vytrvalecké trati. Trochu starý už je tenhle Grant Hackett.

Největší olympijská zklamání: Ženy

Zlato: Francie. Francouzští sportovci získali na olympiádě celkem 30 medailí. Ženy přispěly svoji trochou do mlýna sedmi cennými kovy. Největší ústup ze slávy zaznamenala především plavkyně Laura Manaudouová, která nezískala medaili ani v jednom ze tří individuálních startů. Chudá bilance na ženu, která na mistrovství světa v roce 2007 vybojovala 5 medailí, z toho tři zlaté.

Stříbro: Ludmila Blonská, Ukrajina. Ukrajinská sedmibojařka měla v roce 2003 positivní test na doping. Tehdy to označila za “Největší chybu svého života”. Po dvouletém zákazu sportovní činnosti se zázračně vrátila. Zázraky se ale dějí pouze v pohádkách. Blonská musela odevzdat stříbrnou pekingskou medaili za druhou “Největší chybu svého života”.

Bronz: Katie Hoff a Kate Ziegler, USA. Tyto americké plavkyně měly získat osm medailí, přičemž čtyři měly být z kovu nejcennějšího. Nakonec z toho byly pouze tři a ani jedna zlatá.

Nejvíce přeceňované čínské fenomény

Zlato: Smog.
Začátek olympiády provázely hororové scénáře o olověné obloze, pod kterou se nedá dýchat. Nakonec však sportovci nevěděli, jak se ukrýt před sluncem, které se na ně "smálo" z blankytně modré oblohy.

Stříbro: Liu Siang.
Čínský atlet byl nefalšovanou sportovní modlou domácích fanoušků. Počítalo se s tím, že získá zlato. Nezískal. Kvůli zranění dokonce ani neodstartoval do závodu. Navíc se objevily spekulace o zmanipulovaném závodě. Prsty v tom údajně má Liu Siangův sponzor, sportovní firma Nike.

Bronz: Projekt 119.
 Velký čínský plán na zisk 119 medailí nevyšel. Nakonec jich pořádající země ukořistila přesně 100.

Speciální ocenění

Nejúžasnější zvrat:
Barbora Špotáková, Česká republika. Česká oštěpařka předvedla ve finále olympijského závodu zmrtvýchvstání, které nemá obdoby. Od první série prohrávala s Ruskou Abakumovou, jejíž nárůst formy řada odborníků označila za podezřelý. Špotáková však ukázala srdce závodníka a v nepříznivém počasí dokázala hodem za hranicí evropského rekordu Rusku přehodit. Ještě dlouho po závodě se ptala sama sebe, kde se to v ní vzalo.

Olympijský „Oscar“ pro herce ve vedlejší roli: Jason Lezak
, USA. Před olympiádou se spekulovalo o tom, že jediné, co může Phelpsovi zabránit v zisku osmi zlatých medailí, je selhání jeho kolegů ve štafetě. A skutečně. Ve štafetě na 4 x 100 m prohrávali Američané jednoznačně s Francouzi, za které navíc plaval na posledním úseku tehdejší světový rekordman Alain Bernard. Evropané měli ještě ke všemu luxusní náskok. Těžko říct, jak se to Lezakovi podařilo, ale dokázal Francouze dohnat a ve finiši Bernarda porazit. O tři dny později to Bernard Američanovi vrátil i s úroky. V závodě na 100 m volný způsob pro sebe „urval“ zlatou medaili. Na Lezaka zbyl pouze bronz.

Největší šašek olympijských her: Jacques Rogge.

Předseda mezinárodního olympijského výboru, který se bál říct cokoliv na adresu porušování lidských práv v Číně. Na druhou stranu se nezdráhal kritizovat oslavu šampiona šampionů Usaina Bolta, který měl údajně zesměšňovat své soupeře.

jvl, tn.cz

Ledecká opět královnou. Česká obojživelnice na trůnu střídá Samkovou

Ester Ledecká je opět Královnou bílé stopy. 27letá trojnásobná olympijská vítězka dokázala získat už pátý triumf v kariéře, Ledecká zároveň vystřídala na prvním místě Evu Samkovou, která se stala vítězkou v minulém roce.