Sport

Historický úspěch českého basketbalu!

Čeští reprezentanti do 16 let dokázali získat stříbrné medaile.

Mužská basketbalová reprezentace sice nepostoupila na olympijské hry, ale český basketbal se o svou budoucnost bát nemusí. Na mistovství Evropy hráčů do 16 let totiž čeští basketbalisté vybojovali senzační druhé místo!

Odjížděli s cílem udržet se v elitní skupině

Čeští hráči odjížděli na prestižní turnaj s jasným cílem: Nesestoupit z elitní skupiny. Tento cíl mladíci nejen že naplnili, ale mnohonásobně předčili. Jejich cesta turnajem totiž skončila až ve finále, kde mladí reprezentanti podlehli favoritům z Litvy. "Je to historický úspěch a strašně nás těší, že jsme se o to mohli zasloužit. Měli jsme skvělý tým, který dokázal, že kolektivním pojetím se dá uspět i proti hvězdným soupeřům," pochvaloval si trenér Peter Bálint.

Porazili Itálii, Řecko, Srbsko, Španělsko i Turecko

Finálová účast týmu ale nebyla náhodná. Cestou do finále totiž Češi museli porazit takové evropské giganty, jakými jsou například Španělsko, Řecko a Itálie. "Už v přípravě se dalo tušit, že tenhle tým má velkou vnitřní sílu. A když jsme zvládli první zápas s Řeckem, narostla klukům křídla a každý další úspěch je znovu strašně zvedl. Nedá se popsat, jak jsme si to užívali," pochvaloval si Bálint a dodal "Řada soupeřů měla určitě lepší individuality než my, ale ty nakonec většinou sami těžko něco zmůžou. V našem týmu byla naopak skvělá chemie. Všechno šlapalo, dařilo se nám v obraně, takticky výborně se nám povedlo zvládnout i konce většiny hodně vypjatých zápasů."

Na závěr přišel debakl

Čeští hráči se sice dostali do finálového zápasu, ale záhy zjistili, že každá pohádka jednou končí. A ne každá končí pověstným americkým happyendem. V zápase o zlaté medaile totiž čeští borci podlehli Litvě 33:75, tedy rozdílem třídy. "Samozřejmě, to finále nás mrzí, ale Litva byla excelentní. Každého porážela o 30 bodů, pokud tedy nevypouštěla závěry zápasů. Proti nám měli fantastický začátek a my už ve finále hlavu nezvedli," povzdechl si Bálint. "Litva je ale opravdu úplně jinde než zbytek Evropy v této kategorii," dodal.

Silná generace

Kouč českého týmu věří, že mu pod rukama vyrůstá silná generace, která v dohledné době může pomoci vytáhnout i seniorskou reprezentaci blíž k elitě, za níž dlouhodobě zaostává. "V minulosti se stávalo, že jsme měli dobré mládežnické reprezentace, ale pak nám Evropa odskočila. Ale hráči teď viděli, že když na sobě tvrdě zapracují, tak to má smysl," řekl Bálint.


"V těch hráčích ze současné šestnáctky určitě něco je, ale jsou v kritickém věku, kdy se všechno láme. Pokud to ustojí a zvládnou postupně přesun mezi dospělé, mohli by tak tři nebo čtyři kluci z tohoto výběru jít dost daleko," uvedl Bálint.

hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události