Fotbal

Radikálové z "Gate 13" si brousí zuby na Spartu

Chuligáni Panathinaikosu z "Gate 13" patří k nejobávanějším fanouškům v Evropě.

Fotbalová Sparta nebude mít v odvetě 3. předkola Ligy mistrů lehký úkol. Po domácí porážce 1:2 Panathinaikosem Atény drží postupové trumfy řecký velkoklub. Spartu by poslala do základní skupiny nejprestižnější fotbalové soutěže dvougólová výhra nebo jednobrankové vítězství 3:2 a vyšší. To se ale v bouřlivém prostředí na Olympijském stadionu v Aténách jeví jako nesplnitelný cíl. Domácí tým bude mít na hřišti dvanáct hráčů. Tím dvanáctým totiž bude sedmdesátitisícové fanatické publikum.

Hrozba "Green Devils"

Nejradikálnější jádro příznivců Panathinaikosu se nazývá "Hooligans of Gate 13". Jedná se o sdružení fanoušků, kteří se na domácím stadionu scházejí v sektoru číslo 13 a to více než 40 let. "Zelení ďáblové" ("Green Devils"), jak se chuligánům ze sektoru 13 přezdívá, jsou hrozbou a postrachem všech měst při zápasech Panathinaikosu na hřištích soupeřů.

Video: "Hooligans of Gate 13"


Rabování v Sofii

Jako perličku z historie uvádíme příběh z roku 1988, kdy Panathinaikos hrál na konci října utkání tehdejšího PMEZ s CSKA Sofia v bulharské metropoli. Tam dorazilo 7.000 Zelených ďáblů v tričkách a kraťasech - v Řecku v tu dobu totiž byly teploty přes 30C, zatímco v Sofii sněžilo a rtuť teploměru klesla na -2C. A tak více než 3.000 chuligánů zavítalo hromadně do obchodního domu Čun, zapálilo uvnitř několik dýmovnic a skandováním vzalo útokem veškeré teplé oblečení z regálů. Při odchodu ještě naštívilo tamní restauraci a bar a "vybílili" veškeré police a chladničky s tvrdým alkoholem. Nepřipravená bulharská policie tehdejšího komunistického režimu Todora Živkova byla bezmocná.

Video: "Hooligans of Gate 13" zapálili stadion


Výrazné slevy na dopravu a lístky

Na rozdíl od fanoušků v Česku, mají organizovaní příznivci v Řecku výraznou finanční podporu od klubu. Za roční členství, které se rovná částce zhruba pět tisíc korun, mají levnou leteckou dopravu (maximálně 1.200 korun) na všechny zápasy v evropských pohárech a za lístky platí maximáně 50 procent z původní ceny. Autobusová doprava je zcela zdarma. S takhle příjemnou podporou v zádech odevzdávají fandové Panathinaikosu svému klubu maximum na hřišti a bohužel i mimo něj ...         

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události