Sport

"Shrek" Valujev bude boxovat o titul mistra světa

V berlínské aréně Maxe Schmelinga se chystá velké boxerské předstvení. O titul mistra světa organizace WBO se utkají Nikolaj Valujev a John Ruiz.

Shrek, Bestie z Východu, Lurch ( pokud náhodou nevíte, tak se jedná o postavu sluhy z Adamsovy rodiny) nebo Ruský obr, všemi těmito jmény je označován ruský boxer Nikolaj Valujev, který bude v sobotu bojovat o titul mistra světa organizace WBO. V berlínské aréně Maxe Schmelinga se pětatřicetiletý Rus, který podle mnohých neumí vlastně ani boxovat, utká s Američanem Johnem Ruizem.

Bivoj ze Sibiře nebo vzdělaný romantik?

Valujev ke svým mnoha přezdívkám nepřišel rozhodně náhodou. Při výšce 213 cm váží 147 kg se zdá být pravdivá i historka, jak holýma rukama skolil v lesích poblíž Sankt Petěrburku kance, který ohrožoval jednoho z jeho psů. "Ten kanec byl moc blízko mého psa. Nemohl jsem použít svoji pušku, protože bych riskoval, že to kromě kance odnese i pes. Takže jsem musel použít svoji kudlu,“ řekl k incidentu ruský chasník. "Myslím, že to není nic zvláštního. Občas se prostě něco takového stane,“ dodal.


Ale pozor! Pokud si myslíte, že Valujev je pouze nějaké nemyslící monstrum, tak se mýlíte. Zdá se, že čím urostlejší a lepší boxer z Východu, tím sofistikovanější má chování. "Kolja“ je totiž podobně jako bratři Vitalij a Vladimir Kličkové velmi vzdělaný muž, který miluje literaturu. K jeho nejoblíbenějším autorům patří kromě Lva Nikolajeviče Tolstého i další ruští klasici. Nepohrdne ani Agathou Christie, Arturem Conanem Doylem či Jackem Londonem. Pro svoji manželku Galyu prý dokonce skládá básně.

Mohl být nejlepším boxerem všech dob, ale...

Především se však cítí být boxerem a nechybělo moc k tomu, aby se stal vůbec nejlepším rohovníkem všech dob. Při 46 výhrách v řadě ho dělily pouhé čtyři triumfy k překonání rekordu legendárního Rocky Marciana. A pak to přišlo, když ho 14. dubna roku 2007 porazil Ruslan Čagajev a připravil Valujeva o jedinečnou sérii. S bilancí 48 výher při jediné porážce a 34 vítězstvích stylem KO jsou Valujevovy statistiky i přesto velmi pozoruhodné.



Od té doby však na sobě Valujev hodně zapracoval. Pod vedením nového kouče Alexandra Zimina začal pilovat techniku. "Přišel jsem, abych Kolju připravil lépe po technické stránce. Spoléhal jen na sílu a podceňoval taktický plán. To se mu už nestane," předpověděl Zimin. Na cestě zpět Valujev porazil Jeana Francoise Bergerona a Sergeje Ljachoviče.

Ruiz chce ruského "kyklopa" knokautovat

Jeho soupeř Ruiz, který má bilanci 43 výher proti sedmi prohrám však do boje proti Goliášovi v rukavicích, rozhodně nejde jako předem poražený a to i přesto, že je čtvrt metru menší a o 40 kilo lehčí než Rus. "Slyšel jsem, že Valujev při přípravě na náš duel hodně plaval. To se mu bude hodit, protože předtím než toho kyklopa knokautuju, tak ho ponořím do opravdu hluboké vody," snažil se tradičním boxerským způsobem vyhrotit předzápasovou atmosféru Ruiz, mezi jehož skalpy patří hvězdy typu Evandera Holyfielda či Hasima Rahmana.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události