Fotbal

SKANDÁL: Fotbalová korupce byla i na mistrovství světa

SKANDÁL: Fotbalová korupce byla i na mistrovství světa

Světový fotbal čelí novému skandálu. Podle magazínu Der Spiegel nebyl čistý ani světový šampionát 2006.

Ovlivněny byly zápasy jak na mistrovství světa, tak třeba v německé bundeslize i v nižších soutěžích.

Za podvody prý stojí malajský zločinecký syndikát

Podle informací německého magazínu Der Spiegel došlo k podvodnému ovlivnění osmifinálového utkání mistrovství světa v roce 2006 mezi Brazílií a Ghanou, stejně jako k manipulacím s výsledky dvou bundesligových zápasů v roce 2005.


Za podvody stojí údajně malajský zločinecký syndikát. Der Spiegel se odvolává na tvrzení známého kanadského investigativního novináře Declana Hilla, který ve své nové knize "Jistá vítězství“ popisuje tříleté pátrání po spojení mezi vrcholovým fotbalem a sázkařskou mafií.

Uplácelo se kvůli sázkám?

Hill na základě svých zkoumání tvrdí, že malajští kmotři vsadili značné částky na to, že Ghana v osmifinále s Brazílií prohraje minimálně o dva góly. Utkání bylo vybráno záměrně, protože vysoká výhra Brazílie nad outsiderem nikdy nebudí podezření. Dobře informovaní členové syndikátu tak mohli na utkání sázet v tzv. "handicapu". Taková sázková příležitost přináší vyšší kurz a tudíž i vyšší výhru. Utkání nakonec skončilo 3:0 pro Jihoameričany.

Hill: Vím, že si hraju s ohněm

Styčnou osobou mezi Malajci a ghanskou reprezentací měl být její tehdejší gólman Abukari Damba.


"Vím, že si hraji s ohněm,“ řekl Hill, který si evidentně uvědomuje, že za odhalení by mohl zaplatit i tu nejvyšší cenu.


Zdroj: oficiální zdroj

Podle bývalého předsedy FIFA Joao Havelangeho se zápasy ovlivňovaly již mnohem dříve. Mistovství světa v roce 1966 a 1974 byla podle něj zmanipulována ve prospěch domácích týmů s cílem poškodit brazilské obhájce titulu.


Podle Spiegelu věnovali Malajci svou pozornost i dvěma nejvyšším německým soutěžím. Konkrétně se jednalo o malajského občana Williama Bee Wah Lima, který byl nakonec v červnu 2007 odsouzen frankfurtským soudem za manipulace s výsledky zápasů v regionálních soutěžích, ke dvěma letům a pěti měsícům vězení. Lim se odvolal a byl propuštěn na kauci. Nyní se skrývá v zahraničí, v Německu na něj totiž byl vydán zatykač.

Česká stopa

Podle nových zjištění Lim nepůsobil jen v regionální kopané. V roce 2005 vsadil u asijských bookmakerů 2,8 milionu eur na porážku Kaiserslauternu v Hannoveru. Hannover vyhrál 5:1 a Lim si tak vydělal kolem 2,2 milionu eur. Zajímavostí je, že zápasu se zúčastnil český útočník Jiří Štajner, který v dresu Hannoveru přišel do druhého poločasu jako střídající hráč.


Podezřelé je rovněž utkání druhé bundesligy z téhož roku. Lim vsadil čtyři miliony eur na domácí vítězství Karlsruhe nad Siegenem a Karlsruhe opravdu zvítězilo 2:0. Všichni hráči zmiňovaných mužstev, na které se Spiegel obrátil, tvrdí, že o ničem neví a jsou nevinní. I v tomto utkání se na hřišti objevil český fotbalista. Tentokrát to byl Lukáš Došek, který je fanouškům znám především pětiletým angažmá v pražském týmu Slavia Praha.

Byly ovlivněny i další zápasy?


Vysoký funcionář Německého fotbalového svazu (DFB) sdělil listu Die Süddeutsche Zeitung, že dost možná došlo k ovlivnění i dalších zápasů světového šampionátu v roce 2006. Vyšetření těchto podezření je však v kompetenci FIFA, která se zatím k celé záležitosti nevyjádřila.


DFB a představitelé Bundesligy v sobotu vydali společné tiskové prohlášení. V něm se píše, že budou požadovat naprosté objasnění všech sporných kauz a přísné potrestání viníků. Pokud vyjdou najevo jakákoli pochybení, předá DFB věc rovnou státnímu zastupitelství. Nyní svaz rozhodl, že pokud nebudou po dané sezoně vznesena žádná obvinění nejpozději do 30. července, nemůže už následovat žádné disciplinární řízení.

Dvakrát do stejné řeky?


Nejsou to ani tři roky, kdy vypukl největší skandál v historii Bundesligy. Hlavním aktérem byl rozhodčí Robert Hoyzer, který při ovlivňování zápasu spolupracoval prozměnu s chorvatskou sázkařskou mafií.


Velké problémy s korupcí měli i v Polsku, kde nakonec několik týmů muselo dokonce opustit nejvyšší soutěž.


Jak je vidět, shnilé fotbalové ovzduší není jen v Čechách, kde na konta připlouvají kapříci a obchoduje se s třiceti kily hrušek, ale že jde o celoevropský problém.


tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události