Sport

Navrátil: Štěpánek na Federera rozhodně má

Rozhovor s Jaroslavem Navrátilem, trenérem českého daviscupového týmu.

Jaroslav Navrátil v rozhovoru pro TN.cz řekl, že Štěpánek může Federera porazit a že celkové vítězství přeje Nadalovi.

Jak vidíte šance Radka Štěpánka v utkání s Rogerem Federerem?
Radek má proti Federerovi velké šance. Ve vzájemných zápasech už ho dvakrát porazil, z toho jednou letos v Římě a jeho hra na Federera platí. Švýcar je ale pořád číslo dva.

Co byste mu jako trenér naordinoval?
Aby často měnil rytmus hry, snažil se dostávat Federera pod tlak a nebát se chodit k síti. Taky aby hodně servíroval do forhendu, protože z té strany dělá Federer v poslední době dost chyb. A zase naopak mu moc nehrát do bekhendu. Z toho se dobře brání i útočí.

Zatím porazil Itala Staraceho a Australana Guccioneho. Především Guccione je nepříjemný soupeř…
Guccione je nebezpečný hráč hlavně na betonu a na trávě a Radek s ním prohrál v Sydney. To vítězství může Radkovi určitě pomoci po psychické stránce a proti Federerovi může hrát naprosto uvolněně.Hraje se na tvrdém povrchu, který je hodně rychlý. Komu z nich by mohl více vyhovovat?
Myslím si, že povrch bude vyhovovat oběma. Radek má trávu a beton hodně rád a Roger je takový univarzál, který umí všude. Z hlediska výhody či nevýhody to mají tak padesát na padesát.

Štěpánek zatím ani jednou neztratil svůj servis. Může mu to nějak psychicky pomoct?
U Radka je servis stěžejní záležitostí. Má velice dobré první podání, ale i jeho druhý servis je velmi účinný. To, že ani jednou neprohrál svůj servis mu určitě zvedá seběvědomí. Speciálně proti Rogerovi je důležité, než ho člověk "brejkne“, aby si ten vlastní servis držel. Pokud možno dostat se do stavu 5:5, 6:6, kde pak už i Švýcar znervózní a může udělat chybu.

Na US Open a vůbec na všech Grand Slamech má Federer úžasnou bilanci. Je těžší ho porazit v utkání na tři vítězné sety?
Pokud chcete na Grand Slamu porazit ať už Federera nebo Nadala, je to daleko těžší než na normálním turnaji ATP. Vyhrajete třeba jeden set, dva sety, ale nejtěžší je tyhle hráče dorazit.

Kdo si myslíte, že celé US Open vyhraje? Komu fandíte?
Myslím, že Rafael Nadal. A osobně mu i moc fandím. Kdyby získal titul na US Open, měl by tuhle sezonu tři Grand Slamy ze čtyř a příští rok v Austrálii by to mohl celé zkompletovat.

Tomáš Berdych vypadl hned v prvním kole s Američanem Querreym, který už je překvapivě v osmifinále…
Querrey je velice nebezpečný hráč. Hlavně pak na domácí půdě, kde už uhrál několik dobrých výsledků. Tomáše porazil zaslouženě a dobré výkony předvádí i dál. Porazit na betonu Karloviče ve třech setech opravdu není jednoduché.V koncovce prakticky rozhodnutého zápasu mezi Roddickem a Santorem napálil Američan podání přímo na tělo Santora, který byl rád, že stačil uhnout. Při následném mečbolu se už Santoro ani nesnažil returnovat. Jak se na tuto situaci díváte?
Roddick neumí zvolnit a pořád do všeho jde naplno a s obrovskou vervou. Je to Američan plný sebevědomí, takže člověk se musí soustředit do posledního míčku.

Roddick se po zápase Santorovi omluvil a řekl, že chtěl trefit lajnu, ale míček se mu svezl. Věříte mu?
Já si myslím, že mu to určitě nesklouzlo. Kdyby to trefil rámem, tak to pochopím. Ale člověk, který naservíruje tolik podání, umí trefovat místa, pro která se rozhodne. Nemyslím si, že ho chtěl nastřelit. Zkrátka jde pořád do všeho na sto procent.

Jan Pavlíček, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události