Fotbal

Reprezentace zahájila své soustředění, chyběl pouze Jankulovski

Nový kouč národního týmu Petr Rada má celý týden na to, aby svým svěřencům vštípil hru, s níž chce uspět v kvalifikaci na mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice.

Po srazu v neblaze proslulém dejvickém hotelu Praha se reprezentanti přesunuli z hlavního města pryč. Ve Štiříně na Benešovsku chce Rada najít klid pro jedinou možnost souvislejšího soustředění před vypuknutím kvalifikačních bitev. Svůj boj o druhou účast na světovém šampionátu za sebou Češi odstartují příští středu na půdě Severního Irska.


Praktická část přípravy bude probíhat na hřišti v Kunicích. Zde by měl mít Rada spolu s hráči klid na práci. "I proto jsme zvolili mimopražskou lokalitu. Na hřišti v Kunicích budeme mít dostatečně kvalitní podmínky na dobrý trénink. Budeme delší dobu na jednom místě, tak jsem chtěl, aby to pro hráče bylo nové prostředí," vysvětlil kouč svou volbu. Reprezentanti v Kunicích v úterý odpoledne absolvovali první tréninkovou dávku.

Test obstarají Budějovice

Stihnout toho mohou za týden až nezvykle hodně, věnovat se budou hlavně bránění standardních situací. V sobotu, která je prvním hracím dnem kvalifikace, mají volno. I když ne tak úplně, reprezentace přivítá v přípravném zápase na Strahově od 17 hodin České Budějovice. Tento duel ale bude spíš než ostrým testem oživením celotýdenní dřiny.


"Je to typický modelovaný zápas, ale soupeř se nebude přizpůsobovat naší hře. Jen ještě nejsme rozhodnuti, zda budeme hrát na dvakrát 45 minut, nebo třikrát třicet minut, abychom mohli vyzkoušet různé rozestavení," uvedl kouč.


Na srazu se trenérovi Petru Radovi hlásilo devatenáct nominovaných fotbalistů. Chyběl pouze Marek Jankulovski z italského AC Milán, který dostal od nového reprezentačního kouče volno na vyřízení osobních záležitostí. Ještě dnes by však podle mluvčího týmu Lukáše Tučka měl i levý obránce stihnout první trénink v Kunicích.

Drobný: Pozvánka mě překvapila

V mužstvu panuje dobrá nálada. „Určitě jsem se sem těšil nejenom já, ale i všichni ostatní,“ řekl stoper David Rozehnal. „Jel jsem autem, abych byl doma co nejdřív a mohl se vidět i se svými nejbližšími. Stihnul jsem to, i když jsem docela unavený. To však rychle vstřebám,“ doplnil ho Radek Šírl, čerstvý vítěz evropského Superpoháru se Zenitem Petrohrad.


Poprvé v kariéře zamířili na sraz národního týmu dospělých sparťan Miroslav Slepička a Jaroslav Drobný z Herthy Berlín. „Pozvánka mě potěšila a překvapila. Ale nijak zvlášť nervózní jsem nebyl, vždyť většinu kluků znám z jedenadvacítky,“ prozradil Drobný.

Cílem je navázat na zápas v Anglii

Rada prožil v prvním zápase na lavičce českého týmu úspěšnou premiéru. Jeho svěřenci vedli před dvěma týdny ve svatostánku Wembley nad domácí Anglií ještě na konci normální hrací doby, o cenné vítězství přišli až nešťastným gólem v nastavení. Na poslední chvíli ztracená výhra ale Čechy mrzet nemusí, jejich aktivní hra oslnila.


„Nejde jenom o výsledek, ale hlavně o výkon, kterým jsme se prezentovali. Ukázali jsme, že můžeme s takovou hrou uspět, že jsme schopni kombinačního fotbalu. Určitě nás zápas v Anglii povzbudil a zároveň nám ukázal, na čem musíme nejvíc pracovat,“ řekl David Rozehnal.


Svou formu budou muset čeští reprezentanti potvrdit především v prvním zápase kvalifikace o MS, které Radovy ovečky čeká příští středu od 20:45 v Belfastu.

dfk, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události