Sport

Trenér Bajc se vrací k Jandovi

Slovinský trenér Vasja Bajc, který kdysi dovedl českého skokana na lyžích Jakuba Jandu na vrchol, hlásí návrat.

Ačkoliv je teprve konec léta, tak se zdá, že skoky na lyžích by opět mohly v zimě hřát u srdíčka fanoušky tohoto krásného sportu, který dříve patřil do rodinného stříbra českého klasického lyžování.

VIDEO: Šéf skokanského úseků Leoš Škoda mluví o příchodu Vasji Bajce

Hvězda padá dolů

Před dvěma lety podobnou dobu temna, která trápí český skok na lyžích poslední dvě sezony, prozářil blesk, jenž vletěl do špičky skokanského sportu.


Jmenoval se Jakub Janda a pro Českou republiku vyhrál v roce 2006 Světový pohár, Turné čtyř můstků a získal stříbro a bronz na světovém šampionátu. Za všemi těmito úspěchy byla spolupráce se slovinským koučem Vasjou Bajcem. Jeho metody se však nelíbily "některým lidem" kolem Jakuba Jandy, takže tento svérázný trenér musel odejít.


Všichni si mysleli, že nastartovaný Janda už Bajce nepotřebuje, jenže ouha. Přišel rok 2007 a hodně tvrdý pád z hrušky dolů. Nepomohl ani příchod renomovaného rakouského trenéra Richarda Schallerta. Psychicky labilnímu Jandovi chyběla „pevná ruka“ slovinského „drsňáka“.

Janda: Potřebuji letět a nevědět proč

Demokrat Schallert prostě nedokázal dříve elitního skokana, který ničil svoje soupeře dokonalými skoky, motivovat. Čím více se Janda snažil, tím více se utápěl ve skokanském zmaru.


„Potřebuju přijít na závod, letět a nevědět proč. V sezoně, kdy jsem skákal dobře, jsem sedl na lavičku, rozjel se, postavil se na hraně a říkal si: Letím. Dobrý, prásk, telemark. Perfektní. Tomu se říká forma. Do té se potřebuju dostat,“ říkal tehdy Janda. Následující sezona byla snad ještě horší.

Příchod skokanského spasitele?

Teď by však mohl nastat zlom. Svazoví funkcionáři potřebují úspěch na mistrovství světa v Liberci, takže dělají všechno pro to, aby se Janda dostal znovu do formy. Neváhali proto oslovit slovinského „šamana“ Vasju Bajce, aby obnovil spolupráci s dříve Panem neporazitelným. Světe div se, Bajc na tuto nabídku kývnul. Podle něho se český skokan dokonce může vrátit na vrchol.


Skokanské „áčko“ tedy povede Rakušan Schallert , „béčko“ bratři Jiroutkové a Janda bude mít ještě k dobru Bajce. Ten ho však nebude trénovat, ale stane se spíš jeho osobním psychologem.


„Kuba už je natolik zkušený atlet, že fyzickou přípravu už nepotřebuje. Spíš potřebuje něco jako vymývání mozků,“ řekl Leoš Škoda, šéf skokanského úseku. Právě takové "vymývání mozků" by Jandovi, jehož filozofování nad rozlitým mlékem je známé, mohlo pomoci.


Janda se poprvé objeví na mezinárodních závodech za měsíc a jeho forma prý vypadá dobře, tak uvidíme.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události