Sport

Plavec Shanteau porazil rakovinu a už chce do bazénu

Americký plavec Eric Shanteau se sotva týden po operaci rakovinového nádoru na varleti těší, že by do 14 dnů mohl začít s tréninkem v bazénu.

V jeho prvním rozhovoru po operaci, která proběhla minulý týden, Shanteau řekl, že se vše obešlo bez problémů. Ačkoliv lékaři odstranili celý nádor,  pacient se dozví, zda je úplně vyléčený až po následných procedůrách. Pokud vyšetření krve odhalí v jeho těle stopy rakovinových buněk, bude Shanteau nucen podstoupit další léčebné procedury jako je chemoterapie.


„Tu nejtěžší část mám snad za sebou,“ řekl Shanteau, který strávil v nemocnici pouze jedinou noc. V tuto chvíli už se zotavuje u svých rodičů nedaleko Atlanty. „Je příjemné cítit, že teď už sjíždím dolů z kopce, na který jsem se ještě před pár dny sápal,“dodal.

Sotva je po operaci, tak už myslí na bazén

Doktoři při podobných případech jako je ten Shanteaův doporučují klid minimálně čtyři týdny. Zarputilý plavec však plánuje návrat do bazénu už za čtrnáct dní.

Do tréninkového centra v texaském Austinu se má vrátit někdy kolem 15. září. "Všechno proběhlo dobře a velmi hladce. Nejsem sice ještě zpět na vrcholu sil, ale blížím se tomu," řekl Shanteau ohledně svého návratu do plaveckého sportu.

Svoje zážitky si Shanteau nechce nechat jen pro sebe

S cílem podpořit i další pacienty trpící rakovinou zprovoznil Shanteau novou internetovou stránku www.ericshanteau.net, která dokumentuje plavcův příběh. V tuto chvíli už je dokonce ve spojení s nadací Lance Armostranga, sedminásobného vítěze legendárního cyklistického závodu Tour de France, který trpěl stejnou nemocí jako Shanteau.

„Pokud vás to nezabije, tak vás to učiní pouze silnějšími,“ řekl Shanteau. "Snažím se z této situace vytěžit maximum pozitivních věcí, na to zlém se snažím nemyslet," dodal odhodlaně Američan.

Olympiáda nebo léčba?

Čtyřiadvacetiletému plavci byla rakovina varlete diagnostikována krátce před tím, než se měl zúčastnit národních kvalifikačních závodů. Od doktorů dostal požehnání startovat, tak šel do toho. Kvalifikoval se na olympiádu do závodu na 200 m prsa, když dokázal porazit i držitele světového rekordu Brendana Hansena.

Zbývalo jediné. Rozhodnout se, zda odjet do Pekingu nebo raději podstoupit léčbu. Shanteau zariskoval, že se rakovina rozšíří a šel za svým olympijským snem. V Pekingu si vytvořil na prsařské dvoustovce osobní rekord a finále mu uniklo o 13 setin.

Kariéru ukončí za rok v Římě na světovém šampionátu

„Navždy zůstanu olympionikem, stejně tak jak budu vždy ten, kdo přežil boj s rakovinou,“ řekl Shanteau. Je to něco, čím budu po zbytek svého života. V tuto chvíli jsem šťastný a jsem ochotný přijmout tuto roli,“ uzavřel.

Po startu na olympijských hrách je jeho novým cílem účast na mistrovství světa v příštím roce v Římě, po kterém podle svých slov nejspíš ukončí kariéru.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události