Sport

VIDEO: Na svět se probíjí genový druh dopingu

Stává se sport čistším, nebo se už brzy začne dopovat způsobem, který nelze zatím vypátrat?

Genový doping. Že jste o tom ještě nikdy neslyšeli? Tak vězte, že se jedná o zakázanou a nebezpečnou metodu, jak náhle rapidně “zlepšit“ výkony člověka.


Možná si řeknete, že takovýchto prostředků už ve sportu bylo hodně a vždy se je v jisté míře dařilo eliminovat. Ano, jenže o genovém dopingu třeba ani neuslyšíte. Zatím je totiž prakticky neprokazatelný!


Co genový doping vlastně znamená?


V čem je vlastně tento druh dopingu jiný oproti ostatním?


“Používá se při něm určitý virus, který je jinak pro člověka zcela neškodný. Jeho genová informace je ale změněna, takže se do těla vnese informace úplně nová,“ vysvětluje sportovní lékař František Jedlička.


“Buňky v těle se tím upraveným genem infikují a může dojít třeba ke zvýšení rychlosti nebo síly,“ potvrzuje Jaroslav Nekola, ředitel Antidopingového výboru ČR.


Jednoduše řečeno, člověku se částečně změní DNA a nikdo na to nepřijde, protože nepovolenou a zdravotně škodlivou látku si tělo vytvoří vlastně samo.


“Sportovec už nepřijímá nic exogenně (vnějším způsobem), takže nepotřebuje žádné prášky ani injekce. Metodika, která by genový doping odhalila, zatím neexistuje,“ potvrzuje Jedlička.


“Při velkých světových akcích, jako je olympiáda nebo mistrovství světa, se vzorky DNA zmrazují a jednou určitě bude existovat způsob, jak dopování pomocí genů odhalit. Jenže současných sportovců se to týkat asi nebude. Ti už budou dávno v důchodu,“ přiznává zkušený lékař.


Testuje se na zvířatech


Všichni oslovení odborníci se však shodují, že rozvoj genového dopingu je teprve na začátku.


“Pokud víme, ovlivňování člověka pomocí změny genofondu je zatím na akademické úrovni. Testuje se na zvířatech,“ říká Nekola.


“Z informací, které mám, mohu vyvrátit, že by genový doping figuroval už na olympiádě v Pekingu,“ je si jistý, ale jedním dechem dodává: “Kdy to sportovci budou zneužívat, je asi jen otázkou času.“


Hrozba negativních účinků. Zastaví to "sportovce"?


“Že se genový doping začne ve sportu prosazovat, je opravdu pravděpodobné,“ potvrzuje i další z odborníků pro genové inženýrství, profesor Tomáš Ruml.


“Ale zatím se toho lidé oprávněně trochu bojí. Technika totiž není na takové úrovni, aby se genom při manipulaci nepoškodil,“ říká jasně.


František Jedlička s ním souhlasí. “Je pravda, že to může mít dost velké negativní účinky a nikdo vám teď s jistotou neřekne, jaké by mohly být,“ zvedá varovný prst. I on si ale povzdechne: "Připomíná mi to hru na četníky a lupiče. No a lupiči jsou vždycky o krok vpředu…“


Hlaváčová: Dopingové kontroly nezvládají nástup nových látekNadšeni z nově vznikající metody nejsou samozřejmě ani sami sportovci. Tedy alespoň ti, kteří se bez podpůrných látek obejdou.


"Mám pocit, že sport dnes spěje úplně někam jinam. I to je jeden z důvodů, proč už mě ani tolik nebaví,“ přiznává česká plavkyně Yvetta Hlaváčová.


“Je všeobecně známo, že dopingové kontroly naprosto nezvládají krok nových neznámých látek. Je to strašně pozadu a stojí to velké množství peněz. Všichni sice říkají, že to tak není, ale nemohou s tím nic dělat,“ krčí rameny držitelka českého rekordu v přeplavání kanálu La Manche.


hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události