Fotbal

Na Slovensku se spojili fanoušci proti "totalitním“ praktikám policie

Na Slovensku se spojili fanoušci proti "totalitním“ praktikám policie
Baníkovci odcházejí ze stadionu | Zdroj: TN.cz

Fanouškovské tábory dvou nesmiřitelných rivalů Slovanu Bratislava a Trnavy zasedly k jednacímu stolu, aby bojovaly proti násilí ze strany policie.

“Vzájemně jsme se informovali o zkušenostech s policejními zásahy při domácích zápasech i utkáních venku. Důraz jsme kladli na nejproblematičtější z nich, které se odehrály 8. března, 1. května a 23. srpna v Žilině,“ stojí v oficiálním prohlášení Fanklubu Spartaku Trnava a Belasé Šlachty, která je fanouškovským klubem Slovanu Bratislava.

Novinář přišel o záznam

Oba tábory fanoušků říkají, že policie často zasahuje neadekvátně a nezvládá situaci. Policie podle nich ani nevyslýchá svědky incidentů. “Takový problém měli Trnavští minulou sezonu v Nitře, kdy byl akreditovanému novináři zabaven záznam napadení jednoho fanouška policisty," říká pro TN.cz mluvčí sdružení Belasá šachta. "Šel za nimi, že to chce nahlásit, vzali mu kameru a vrátili mu ji bez kazety.“

Žilina je o krok napřed před ostatními

Tři nejčastěji zmiňované incidenty jsou všechny spjaty se stadionem v Žilině. Proč? Fotbalový stánek, jehož základy se začaly budovat v roce 1940, prošel za poslední rok rozsáhlou rekonstrukcí. Vedení klubu v rámci více než 120 milionové investice zvýšilo kapacitu a stadion celkově zmodernizovalo. Svůj poklad si chtějí v Žilině ochránit proti vandalům, a tak velká část prostředků šla i na unikátní kamerový systém. 


“Jsem osobně zvědavý, zda se my nebo prokuratura vůbec dostaneme k záznamům z těch kamer. Já tomu nevěřím,“ zní skepticky hlas zástupce fanoušků bratislavského Slovanu.
Mezi fanoušky se už ale nějaký čas nesou nespokojené hlasy, které hovoří o tom, že místní policie chrání fotbalový svatostánek za hranicemi únosnosti.


Strážci zákona prý při sebemenším podnětu bezhlavě útočí na kohokoli v sektoru hostů. V pozici údajných obětí se ale objevují nejčastěji fanoušci Trnavy a také Slovanu Bratislava. Je to náhoda? Podle slovenských novinářů nikoli. Především určitá část z prvně jmenovaných má za sebou černou minulost.

Slovenský svaz je prý prohnilý


A jak se na celou situaci dívá Slovenský fotbalový svaz, o jehož fungování leccos vypovídají i známé úplatkářské aféry? “Slovenský fotbalový svaz absolutně mlčí. Navíc je celý zkorumpovaný, několik korupčních afér už proběhlo i v médiích. Svaz je úplně mimo dění, je prakticky nefunkční,“ uvedl zástupce skalních příznivců Slovanu. Mimochodem, svaz dal skoro polovinu z částky na rekonstrukci stánku v Žilině ze své pokladny.


Oba fanouškovské tábory se rozhodly “hnát své stížnosti výš“, svůj otevřený dopis ve čtvrtek osobně doručily na Ministerstvo vnitra. “Byli tam právní zástupci našeho i trnavského fanouškovského klubu. Už dříve jsme ale poslali dva otevřené dopisy, Trnavští jeden,“ uzavírá se skepsí v hlase.

Kousek historie

Přitvrzení postupu proti vlastním fanouškům za pomoci policie se dožadoval i dřívější trenér Slovanu Boris Kitka. Přimělo jej k tomu řádění "Belasích“ při prohraném zápase Intertoto Cupu na hřišti vídeňského Rapidu. "Cítil jsem klubovou spoluzodpovědnost a bezmoc. A také zlost nad tím, že pár primitivů chodí v barvách Slovanu konat zlo,“ uvedl před více než rokem Kitka a dodal: „Určitě je potřeba přitvrdit a jednoduše zakázat recidivistům vstup na stadion. Nechci se vracet k totalitě, ale jde o ochranu bezpečnosti. To vše by se mělo dít ve spolupráci s policií.“

David Kadlec, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události