Fotbal

Angličtí manažeři si nenechají do své práce „kecat“!

Oslavovaná Premier League sotva začala, jsou odehrána pouhá tři kola a na ostrovech už „padli“ dva manažeři. Nebyli ale odvoláni, svá místa opustili dobrovolně.

Za odchody manažerů West Hamu a Newcastlu překvapivě nestojí špatné výsledky z úvodu nové sezony. Alan Curbishley opustil Kladiváře a legendární hráč Kevin Keegan Newcastle proto, že se jim vedení vměšovalo do přestupové politiky. Situace se vyhrotila po pondělním uzavření letního přestupového okna.


Anglická liga je totiž obsazením klubových funkcí specifická, spojuje posty hlavního trenéra se sportovním manažerem a někdy i s pozicí šéfa mládežnických celků. Podobný model v posledních letech prosakuje i do dalších vyspělých zemí.

Fotbalová legenda byla nekompromisní

"Měl jsem teď rok čas a prostor, abych se o to mohl blíž zajímat, a vím, že trénovat klasicky po Česku momentálně nechci,“ řekl tn.cz Josef Csaplár, hráčský skaut Evertonu. V čem je tedy rozdíl? "V Česku je trenér jen lépe placeným učitelem tělocviku,“ odpověděl s nadsázkou. Anglie, spolu s některými německými kluby, je tedy pro Csaplára vzorem. Ale právě dva čerstvé příklady dokazují, že se poměry možná mění i v kolébce fotbalu.


"Hodně jsem pracoval na tom, abych našel s vedením cestu vpřed. Bohužel to však bylo nemožné. Můj názor je ten, že trenér musí mít právo vést tým a klub by ho neměl šidit," uvedl Keegan. Bývalého nejlepšího hráče Evropy a kouče anglické reprezentace rozzuřilo především to, že vedení klubu i přes jeho odpor minulý týden prodalo do Aston Villy Jamese Milnera. Historicky nejmladší autor gólu v Premier League Newcastle opustil, kádr naopak nerozšířily vyhlédnuté posily.

Jak to bylo ve West Hamu

Zatímco Keegan rezignoval ve čtvrtek po pouhých sedmi měsících v Newcastlu, Curbishley opustil svůj post ve West Hamu již o den dříve. Nový technický ředitel Gianluca Nani totiž prodal obránce George McCartneyho do Sunderlandu, aniž by o tom manažer věděl. To se ale nemělo stát.


Mezi těmito muži pak totiž nastala situace, která by se dala označit jako odvrácená tvář "italského manželství“. Vedení se postavilo za Naniho a vyústěním byla Curbishleyho demise. Sezonu přitom začali Kladiváři nad očekávání dobře, ze tří zápasů dvakrát naplno bodovali.

Učí se Kladiváři italsky?

"Můžeme potvrdit, že akceptujeme Curbishleyho rezignaci a považujeme to za nejlepší řešení pro obě strany. Přejeme Alanovi hodně štěstí v budoucí práci. V dohledné době vybereme ze seznamu kandidátů jeho nástupce," uvedlo vedení klubu na svých stránkách.


A seznam je to opravdu pestrý. Velký zájem mají zástupci West Hamu o úspěšného a mladého trenéra chorvatské reprezentace Slaven Biliče. Toho sice nabídka potěšila a někdy v budoucnu by rád v Anglii trénoval, ale nyní hodlá dodržet smlouvu u reprezentace své země, která vyprší po mistrovství světa 2010.


Dalšími kandidáty vlastníka londýnského klubu Bjorgolfura Gudmundssona jsou pak krajané nového technického ředitele Naniho, tedy Italové. Jedná se o bývalou ikonu klubu Paula Di Cania, modlu nedávné minulosti Premier League Gianfranco Zolu a v létě odvolaného kouče Interu Milán Roberta Manciniho.

dfk, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události