Fotbal

Království Newcastlu se rozpadá, vzbouřili se poddaní i občané

Analýza palácového převratu, který otřásá tradičním anglickým klubem.

Nový ročník Premier League má ze sebou jen tři kola a hrdý Newcastle už musí řešit velké potíže.


Majitel klubu Mike Ashley totiž nehodlá dál čelit vzrůstající kritice fanoušků, fotbalových odborníků i samotných hráčů, a chystá se klub opustit.


“Mám toho dost. Už se bojím i chodit na stadion na své místo mezi fanoušky,“ vzkázal otráveně.


Sud s dynamitem odpálil Keegan


Všechno odstartovala rezignace uznávaného kouče Kevina Keegana, jenž Straky opustil zkraje tohoto týdne.


"Rozhodl jsem se tak proto, že jsem ani přes veškerou snahu nenašel s vedením společnou řeč v otázce hráčské politiky,“ uvedl vyrovnaně trenér, který svého času vedl i anglickou reprezentaci.“Můj názor je ten, že trenér musí mít právo vést tým a klub by ho neměl šidit," dodal jasně, v čem je jádro pudla.


Kdo je tady vlastně boss?


Další události, které jeho krok vyvolal, zřejmě nečekal ani on sám.


Na jeho stranu se okamžitě postavily zástupy lidí, které mu vyjádřily naprostou podporu. “V Newcastlu se zkrátka nepodařilo vytvořit prostředí, ve kterém by Kevin mohl pracovat,“ říká jasně generální manažer anglické Fotbalové asociace Richard Bevan.


Co mu vadí nejvíc, je vlastnická struktura klubu. Prakticky o všem a zároveň o ničem totiž rozhodují hned tři lidé – vlastník Mike Ashley, sportovní ředitel Dennis Wise a generální ředitel Derek Llambias.


“Je to stejné, jako by jste měli orchestr se třemi dirigenty. Dříve nebo později se vám rozsype,“ poznamenal trefně Bevan.


Kabina se bouří, v čele rebel Owen


Trpělivost s vedením klubu už přestali mít i fanoušci, kteří přešli do tvrdé ofenzívy.


Bojkotují nákup černo-bílých suvenýrů a návštěvy v oblíbeném Shearerově baru, jenž se nachází v těsné blízkosti stadionu. To ale není všechno, na protest proti Ashleymu už někteří fandové začali vracet permanentní vstupenky a dožadují se vrácení peněz. Těch se sice asi nedočkají, St. James Park by však brzy mohl přijít o pořádnou porci diváků…


A možná i hráčů. Podle Daily Telegraph se totiž kvůli Keeganově odchodu začíná zvolna bouřit i hráčská kabina v čele s respektovaným útočníkem Michaelem Owenem.A jeho postoj k celé věci je pro příznivce klubu tím klíčovým.

Tým postrádá kvalitu

Pravda je, že svalit celou situaci na Ashleyho neschopnost pořídit kvalitní posily, by bylo až moc krátkozraké.


Když bohatý finančník loni Newcastle kupoval, musel vynaložit částku přesahující 100 milionů liber jen na pokrytí dluhů z dob minulého vedení. Proto bylo potřeba mužstvo nejdřív stabilizovat a začít více sázet na vlastní odchovance.


Jenže tady nastává hlavní problém celého sporu, který doutná každým dnem.


Ashley ani Wise totiž nejsou natolik soudní, aby dokázali odhadnout sílu svého týmu a určit reálné předsezónní cíle. I když se Straky mohou pochlubit čtvrtým nejvyšším rozpočtem v Premiér League, na proniknutí mezi elitní “Big Four“ to samo o sobě prostě nestačí.


V útoku sice hrají solidní útočníci Michael Owen a Obafemi Martins, ostatní řady však výkonnostně zaostávají. Vidí to všichni – kromě klubového šéfa.

Odchod Wise = návrat Keegena?

Otázka, která teď trápí příznivce klubu ze všeho nejvíc, je jasná. Co bude dál?


Jednou z možných, a nikoli nepravděpodobných variant, je ta, že novým koučem bude jmenován…Kevin Keegan!


Musela by se však změnit jedna zásadní věc - křeslo sportovního ředitele klubu by opustil Dennis Wise, kterého by ve funkci nahradil zřejmě Alan Shearer, bývalý skvělý střelec Newcastlu i Albionu. Pokud by se tak stalo, hrany sporu by se zřejmě na čas otupily a svou tvář by si mohli zachovat Keegan i Ashley.


“Jestli bych takovou nabídku přijal? Na to teď nedokážu odpovědět,“ přemítal Shearer na britských internetových stránkách. “Manažer je od toho, aby kupoval a prodával hráče. Pokud to neumí, nemá v klubu co dělat,“ podotkl v narážce na Wiseho počínání.


Dostane šanci ukázat, že on je v tom lepší?

Ondřej Huml, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události