Motorsport

Hamiltonovi sebrali vítězství komisaři F1, tím ale VC Belgie nekončí

Neuvěřitelné! Fin Kimi Räikkönen si ve Velké ceně Belgie jel pro suverénní vítězství, to však spadlo do klína Lewisu Hamiltonovi z McLarenu! Vítězem se ale po protestu Ferrari stal Massa! Ani to ale nemusí být definitivní...

Dlouho to vypadalo, že závod ve Spa nabídne poměrně nudnou podívanou. Nakonec se z Velké ceny Belgie stal nejdramatičtější závod tohoto roku a to také díky dohře u "zeleného stolu".Krátce po startu se před lídra z kvalifikace Lewise Hamiltona dostal Fin Kimi Räikkönen. Ten jako by chtěl důrazně odpovědět všem kritikům, kteří ho za jeho poslední výkony otevřeně kritizovali, a jel si pro cenné vítězství.


Jenže Hamilton se nevzdal a dvě kola před koncem Räikkönena předjel. V neuvěřitelném závěru se jezdec Ferrari ještě dokázal vrátit na první příčku, jenže po své chybě o ni stejně přišel!


"Neuvěřitelný zážitek," soukal ze sebe na tiskové konferenci Hamilton. "Kimiho jsem viděl celou dobu před sebou a pořád měl velký náskok," poznamenal na adresu svého soupeře.


Závod jsme sledovali on-line.


Kovalainen zaváhal hned na startu


Dramatické momenty proběhly v úvodu a na konci závodu.


Hned na startu se o naději na dobrý výsledek připravil jezdec McLarenu Heikki Kovalainen, jenž se dostal do nepříjemného kontaktu s Heidfeldem, a než se stačil zkorigovat zpátky na trať, ze třetího místa spadl na jedenácté.


Neudržitelný Räikkönen si jel pro další belgický triumf...


Začátek se nevydařil ani druhému reprezentantovi McLarenu, Britovi Lewisu Hamiltonovi.


Ten neodhadl správně zatáčku a hned ho předjel nabuzený Räikkönen. Finský pilot stáje Ferrari se hnal svým oblíbeným okruhem (dominoval zde třikrát v řadě) jako smyslů zbavený, Hamilton ani Massa ho nestíhali.


S blížícím se koncem závodu ale Hamilton začal dramaticky zrychlovat. Průběžný lídr šampionátu odřízl Massu a ze souboje o titul udělal čistě souboj mezi ním a Räikkönenem.


"Byla to taková přetahovaná. V jednu chvíli měl navrch on, poté já," hodnotil britský jezdec.


Rozuzlení málem přišlo z nebe


Náskok dravého Fina se snižoval každým okamžikem, přesto se dá tvrdit, že nebýt zásahu zhůry - radoval by se jezdec monopostu ferrari.


Tím zásahem zhůry byl déšť, který se nad tradičním okruhem zjevil zhruba dvě kola před koncem.


A přesně v tu chvíli Hamilton předjel Räikkönena. "Doufal jsem, že začne pršet, pevně jsem v to věřil. Kimi začal brzdit daleko dřív než před tím. Když jsem viděl déšť, začal pro mě ten pravý boj!" podotkl Hamilton.

V následné zatáčce však finský jezdec předjel pro změnu Brita a byl zpátky v čele.


Jenže bláznivý finiš "na vodě" si s oběma aktéry ještě jednou zalaškoval. A odnesl to smolař této sezony, trápící se Räikkönen. Toho deštové kapky viditelně trochu zaskočily a po další zbytečné chybě napálil své ferrari do zdi.

Cíl až na "zeleném stole"

Pro vítězství na trati si tak dojel šťastný Hamilton, následován Massou s Heidfeldem. Osmé - tedy poslední bodované místo, obsadil Timo Glock s Toyotou.


Šachovnicový praporek ale ještě definitivu Hamiltonově vítězství nedal. Za údajně "neférové" předjetí Massy byl penalizován a z vítězství se tak dodatečně radoval brazilský jezdec stáje Ferrari. Hamiltona odsunula pětadvacetisekundová penalizace až na třetí místo, v průběžném pořadí už má pouze dvoubodový náskok na Massu.

Ve vzduchu je další odvolání

Britův tým rozhodnutí okamžitě zkritizoval. "Té argumentaci nerozumíme. Ta situace nerozhodla o vítězi. Pokusíme se odvolat, i když šance máme asi malé," uvedl sportovní šéf dodavatele motorů Mercedes Norbert Haug.


Tiskový mluvčí Mezinárodní automobilové federace (FIA) Richard Woods prohlásil, že podle jeho informací není v tomto případě další protest možný. Pokud je to pravda, obrátí se tým McLaren zřejmě k odvolacímu soudu Mezinárodní automobilové federace.

Výsledky:

1. Massa (Braz./Ferrari)
2. Heidfeld (Něm./BMW)
3. Hamilton (Brit./McLaren)
4. Alonso (Šp./Renault)
5. Vettel (Něm./Toro Rosso)
6. Kubica (Pol./BMW)
7. Bourdais (Fr./Toro Rosso)
8. Webber (Austr./Red Bull)
9. Glock (Něm./Toyota)
10. Kovalainen (Fin./McLaren)

Pořadí MS (po 13 z 18 závodů):

1. Hamilton 76
2. Massa 74
3. Kubica 58
4. Räikkönen (Fin./Ferrari) 57
5. Heidfeld 49
6. Kovalainen 43
7. Trulli (It./Toyota) 26
8. Alonso 23
9. Webber 19
10. Glock 15

hum, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události